Страхотен Дел Пиеро върна Юве сред големите
Thursday, 14 August 2008 01:43

del_piero_artmedia1.jpg След 861 дни Ювентус отново игра мач в Шампионската лига. "Старата госпожа" се завърна в турнира с гръм и трясък и разгроми Артмедия с 4:0 у дома в третия предварителен кръг. "Бианконерите" си осигуриха участие в групите на Шампионската лига още преди реванша в Словакия. Страхотен мач за торинския гранд направи капитанът Алесандро Дел Пиеро.

Юве не беше играл в Шампионската лига от четвъртфинала с Арсенал през пролетта на 2006 г. След това клуба бе изваден от Серия А заради скандала  "Калчополи" и бе изпратен в Серия Б. Само един сезон бе необходим на "старата госпожа" да се завърне в елита, а през миналия завърши трети в Серия А.

Срещу Артмедия треньора Раниери имаше някои проблеми заради контузии. Маркиони, Дзанети и Маркизио пропуснаха срещата заради травми. Недвед пък е наказан. Новото попълнение Олоф Мелберг изненадващо остана на пейката. Той не влезе в игра дори когато в 16-ата минута Григера се контузи и бе сменен.

Само седем минути бяха необходими на Юве да открие резултата. Григера проби отдясно в наказателното поле, но топката му бе избита. Тя попадна на крака на Мауро Каморанези, който с плътен удар от границата на наказателното поле я вкара в мрежата.

Артмедия бе като спаринг партньор за атаките на Юве. Пропуски направиха Трезеге и Киелини. В 25-ата минута обаче капитана Дел Пиеро покачи на 2:0. Той направи двойно с Трезеге и с невероятен удар от около 25 метра прати топката под гредата. Това бе гол №242 за Дел Пиеро с екипа на Юве.

6 минути преди почивката всичко вече беше ясно. Каморанези центрира от фаул и Киелини с глава вкара третия гол. Защитникът изпревари излезлия неразчетено вратар Каменар и си направи чудесен подарък за утрешния си рожден ден.

След почивката, вратаря на Юве Буфон, който играеше своя мач №500 в бляскавата си кариера, продължи да скучае. Съотборниците му обаче редяха атака след атака. Трезеге успя да се разпише, но попадението му бе отменено, защото топката бе напуснала терена преди Каморанези да му я подаде.

Първото сериозно положение за гостите дойде в 56-ата минута. Пробив на Фодрек завърши с хубав пас, който Буфон успя да пресече пред крака на връхлитащия Обзера. В 72-ата минута капитана Дел Пиеро бе сменен под бурните овации на публиката. На неговото място влезе новото попълнение Амаури.

Четвъртият гол падна в последната минута. Вкара го защитника Легроталие. Той се разписа с глава след корнер. Резултатът можеше да бъде и 5:0, но в продължението вратаря Каменар изби удара на Якуинта, а при добавката Амаури не уцели вратата.

Лошата новина за Клаудио Раниери е, че Григера бе изнесен на носилка още в 15-ата минута и не се знае колко време ще отсъства.

Така Юве обезмисли реванша който е след две седмици и напрактика се класира в груповата фаза на най-комерсиалния турнир.