Словакия детронира Италия
Thursday, 24 June 2010 20:10
italia2.jpgИзключителен двубой на „Елис Парк Стейдиъм” в Йоханесбург предложиха отборите на Словакия и Италия. Изненадващо или не, словаците, които са абсолютен дебютант на световни първенства, победиха драматично с 3:2 и се класираха на осминафинал на Световното първенство в ЮАР, където ще чакат победителя от група „Е”. Световният шампион Италия пък отпадна по изключително срамен начин – само 2 точки за „адзурите” в една от най-слабите групи на Мондиала и много поводи за размисъл пред Марчело Липи и компания, които вече официално са най-слабият световен шампион в историята.

Възпитаниците на Марчело Липи имаха нужда от една точка, за да продължат напред, но в трети пореден мач играха безидейно и се оказваха догонващи в резултата след груби грешки в защита.
Така Словакия се класира на осминафинал заедно с Парагвай, докато италианците напускат първенството толкова рано за първи път от 1974 година.

Липи заложи на Дженаро Гатузо и Антонио Ди Натале от първата минута за сметка на Клаудио Маркизио и Алберто Джилардино, които играха в предните мачове.

Италия започна по-настървено срещата, но за сметка на това първото голово положение се откри пред състава на Словакия. Марек Хамшик опита удар от воле от точката на дузпата, който обаче премина в ляво от вратата, пазена от Маркети.
Италия с нищо не затрудни своя противник в началните минути и логично получи гол в своята мрежа. В 25-ата минута Де Роси сбърка фатално в опита си да изнесе топката, подари я на Кучка, който изведе Витек на стрелкова позиция, а той с едно докосване прониза Маркети, пращайки кълбото в долния десен ъгъл за 1:0.
„Адзурите” опитаха моментално да върнат гола, но Симоне Пепе стреля безкрайно неточно от границата на полето. В 35-ата минута Стрба стреля силно с десния крак от около 30 метра, но Маркети спаси блестящо, а в последните секунди Кучка бе много близо до това да направи 2:0. Той опита страхотно воле с десния крак от границата на полето, но за щастие на италианския вратар, кълбото облиза мрежата от външната страна.

На почивката в игра се появиха Маджо и Куалярела на мястото на Гатузо и Кришито, но схемата 4-2-4 не даде успех на италианците.
Скуадра Адзура заигра с идея по-добре в началото на втората част, като в 56-ата минута Антонио Ди Натале бе изведен сам срещу вратаря Ян Муха, но стреля безумно неточно. В тази минута бе извършена и третата смята в тима на Италия. В игра влезе на мястото на Монтоливо влезе Андреа Пирло.
В 62-ата минута пък Ди Натале отново получи добра възможност да се разпише, но отново не успя. Той стреля технично от границата на полето, но право в ръцете на словашкия вратар.
В 67-ата Мартин Шкъртел изчисти от голлинията след удар на Фабио Куалиарела, а от телевизионното повторението не може да се разбере категорично дали топката е влязла във вратата или не.
В този момент футболистите на Владимир Вайс предпочетоха да изнесат играта в по-предни позиции, а да бранят отчаяно и създадоха две опасности пред италианската врата чрез Мирослав Стох и Марек Хамшик.
Така се стигна до 73-ата минута, когато Словакия успя да нанесе своя удар от нищото. Хамшик пусна ниска топка в малкото наказателно поле, където Витек се оказа най-съобразителен и от движение засече кълбото и го прати в мрежата на замръзналия Маркети за 2:0, вкарвайки втория си гол в мача.
В 81-ата минута натискът на Италия даде резултат и „адзурите” върнаха едно попадение. Куалярела направи добър рейд и отлично двойно подаване с Якуинта, излезе сам срещу вратаря, но стреля право в неговите ръце. При добавката обаче Ди Натале не сгреши и на празна врата вкара за 1:2. Малко след това Италия стигна до втори гол, дело на Куалярела, но той бе отменен поради спорна засада.
В 89-ата минута отбраната на Скуадрата сбърка фатално при изпълнение на тъч и остави влезлия току що Камил Копунек сам срещу Маркети. Футболистът на Спартак Търнава не сгреши и сякаш реши всичко, правейки 3:1 за Словакия.
Италианците обаче не се бяха предали и в 92-ата минута Фабио Куалирела направи драмата още пълна, след като вкара втори гол за Италия с прекрасен удар от 25 метра.
При резултат 3:2 словаците успяха да направят и последните си две смени, за да бавят времето в продължението, но съдията Хауърд Уеб не даваше и не даваше край на мача.
Така се стигна до ключовата 96-а минута, когато след центриране от дясно Симоне Пепе остана непокрит на осем метра от вратата на Муха, но за ужас на съотборниците си не успя да нацели топката и прати кълбото някъде безкрайно далеч от вратата.
В седмата минута от добавеното време прозвуча последния съдийски сигнал, за да подпечата историческия успех на Словакия и да потопи Италия в скръб.

Така класирането в група „F” е следното: Парагвай е първи с актив от 5 точки и ще играе с втория от група „Е”, Словакия е втори и ще играе осминафинал с лидера в група „Е”, докато световният шампион Италия е на последното място в групата с едва 2 точки. „Кивитата” от Нова Зеландия пък са трети с три равенства.

Словакия – Италия 3:2