ФЕНОМЕНАЛЕКС ! Юве с първа победа на "Бернабеу" от 46 г.
Thursday, 06 November 2008 00:38

del_piero_real2_amauri.jpgОтборът на Ювентус си осигури участие на 1/8-финалите на Шампионската лига след като победи с 2:0 като гост тима на Реал (Мадрид) в мач от Група H.

В основата на успеха на италианците бе ветеранът Алесандро Дел Пиер, който отбеляза и двата гола във вратата на Икер Касийяс. Той се разписа по веднъж в двете полувремена и постави на колене "белия балет". Името му вече ще предизвиква кошмари сред феновете на Реал Мадрид. Златното момче на Юве наказа Касияс и преди две седмици при победата с 2:1 в Торино, а общият му брой голове срещу Реал вече е 5. Това пък е шеста поредна победа за Ювентус над Реал Мадрид и първа като гост от 46 години насам.

След като в предишния мач испанците спасиха главата на Клаудио Раниери и извадиха от кризата "бианконерите", сега те им се "отблагодариха" като на свой ред ги вкараха в очертаващата се криза. А тя се задава, тъй като Реал вече три поредни мача няма победа, в последните си 5 мача има 3 загуби, включително и от третодивизионния Реал Унион за купата.

Проблемите за Реал започнаха още преди първия съдийски сигнал, тъй като Ариен Робен се контузи на загрявката преди мача и трябваше да бъде заменен от Ройстон Дренте. В началото на мача домакините започнаха много нахъсано, амбицирани да си върнат за загубата преди 2 седмици. Единствения резултат обаче бе удар от 20 метра на Гути, който лесно бе спасен от Манингер.

Ювентус постепенно укроти устрема на Реал, но без да мисли кой знае колко за атаки. От такива нямаше и нужда, тъй като Реал сам създаде положението при което "бианконерите" откриха резултата. В 17-та минута Гути подари топката в центъра на терена и това позволи на Дел Пиеро да напредне в разредената защита и от границата на наказателното поле с прецизен удар да направи Касияс безпомощен. Така мачът заприлича много на първата среща, тъй като и тогава Дел Пиеро шамароса Реал още в самото начало.

Точно в средата на полувремето Реал имаше златна възможност да изравни, но низвергнатия на "Бернабеу" Серхио Рамос направи невероятен пропуск. При едно центриране от фаул топката прехвърли цялата защита на Юве и намери защитника абсолютно сам на 5 метра от вратата. Той засече от воле, но направи по-трудното и прати топката над вратата.

Реал отново опита да натисне, но трудно намираше пролука в защитата на гостите. При една от редките възможности Ван Нистелрой стреля от границата на наказателното поле, но малко над напречната греда.

В самия край на полувремето анонимният до този момент Гути даде типичния си вълшебен пас от нищото, с който изведе Дренте по дясното крило. Чернокожият холандец трябваше да обърне към тичащия непокрит Ван Нистелрой за да засече на празна врата, но се забави и при опита за центриране топката бе пресечена от защитник в корнер. Дренте обаче центрира точно в 46-та минута и сложи топката на главата на Диара, но полузащитникът от Мали стреля много неточно от прекрасна позиция.

Още от самото начало на второто полувреме Реал притисна Ювентус и на два пъти се стигна до претенции за дузпа. Първата ситуация бе доста невинен сблъсък между Киелини и Ван Нистелрой, но при второто положение Раул си бе откровенно съборен на два метра пред вратата. В 54 минута Павел Недвед нанесе втория удар за Ювентус до този момент, но изобщо не успя да затрудни Касияс. Реал продължи да натиска, но просто не можеше да намери пролука в защитата на Юве. Италианците изобщо нямаха намерения да атакуват и явно знаеха какво ще се случи. В 66-та минута Мохамед Сисоко бе повален на около 27 метра фронтално срещу вратата на Касийяс. Зад топката застана щатният изпълнител Алесандро Дел Пиеро. Той веднага забеляза, че стената е построена ужасно неправилно и спокойно стреля от външната страна в незащитения ъгъл на Касияс. Това бе неговия гол номер 40 от фаул. Малко след това Дренте елегантно преодоля двама защитници и центрира остро при далечната греда, където влезлият като резерва Игуаин засече неточно. Мачът бе доста труден за Реал и белите имаха нужда от нещо, което да ги върне в играта. В днешния ден  обаче нито късмета, нито съдията бяха на тяхна страна. В 73-та минута Ван Нистелрой стреля много силно от десетина метра и топката полетя мощно към вратата, но срещна ръката на Легроталие. Съдията обаче отново отказа да даде дузпа.

До края на мача "Белите" така и не успяха да променят нищо и въпреки опитите си за атаки не успяваха да направят нищо запомнящо се. Три минути преди края на мача Дел Пиеро бе много близо до постигане на хеттрик, но топката мина встрани от вратата. В продължението на  мача Диара отправи точен удар с глава след центриране от корнер, но Манингер улови топката.

Точно в последните секунди на "Бернабеу" се случи нещо много показателно. При смяната на Алекс Дел Пиеро феновете започнаха бурно да го аплодират и това върна спомените 3 години назад. Тогава Роналдиньо също получи овациите на белите фенове при смяната си, след като преди това подлуди защитата на Реал и бе основно действащо лице при победата на Барса с 3:0.

С тази победа Юве вече и на теория е на 1/8 финалите. "Бианконерите" събраха 10 т. и няма начин да не заемат едно от първите две места. Реал остана на втора позиция със 6 т., а след днешната си победа като гост над БАТЕ Борисов с 2:0, Зенит вече е трети с 4 т.