* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Италия отпадна след дузпи
Monday, 23 June 2008 04:30

Де Роси и Ди Натале грешниците за световния шампион

Отборът на Испания се класира за 1/2 - финала на Евро 2008 след драматична победа с 4:2 след изпълнение на дузпи (0:0 в редовното време и продълженията) над Италия. В грешници за Скуадрата при дузпите се превърнаха Де Роси и Ди Натале, а за Ла Роха сбърка само Гуиса.

Испанците определено може да се недоволни от нулевото реми на почивката. Главен виновник за това е германският рефер Фандел, който на два пъти не посмя да отсъди дузпа в тяхна полза. Първо в 17-ата минута Давид Вийя беше настъпен в наказателното поле от Амброзини, а в 28-ата Иниеста падна след спорен сблъсък с Фабио Гросо. Пет минути преди края на полувремето Давид Силва беше спънат от Гросо на границата на наказателното поле, но Фандел отново вдигна ръце играта да продължи.

Като цяло Ла Роха овладя центъра още в първите минути, но трудно създаваше положения. Ударите бяха предимно отдалече и не носеха заплаха. Скуадра адзура пък играеше на контраатаки и бързи нападения, като единствен блестеше Антонио Касано. Нападателят на няколко пъти развинти критикувания Серхио Рамос, но Лука Тони не успя да се възползва от центриранията.

През второто полувреме двата отбора създадоха по-чисти положения. Още в 48-ата минута Иниеста излезе на добра позиция в наказателното поле, но не съумя да си поведе добре топката и не извоюва позиция за стрелба. В 61-вата минута италианците създадоха най-реалното си положение за 90-те минути, но капитанът на иберийците Касийяс показа вещина. Лука Тони свали топката в наказателното поле, а Каморанези сам от пет метра стреля силно. Тогава блесна Сан Икер, който с крака парира изстрела. В 81-вата минута Маркуш Сена стреля от 20 метра, Буфон не успя да улови топката, която рикушира в страничната греда, но не пожела да влезе във вратата. Две минути по-късно Лука Тони и Гросо не се разбраха сами в наказателното поле на иберийците и оставиха резултата нулев. В 84-ата минута Арагонес замени Фернандо Торес и пусна откритието Гуиса с цел да освежи нападението. В крайна сметка обаче редовното време завърши без попадения.

Първото продължение беше сравнително нападателно, като в първите пет минути съперниците можеха да си разменят попадения. След пропуск на Гуиса Италия изпълни два ъглови удара, завършили с опасни изстрели на Гросо и Тони. Добър шанс имаше и пред Де Роси, но и той пропусна да огорчи испанците. В 110-ата минута Давид Вийя излезе срещу Буфон, но вратарят му затвори хитро ъгъла и топката мина далеч от целта.

При дузпите иберийците се оказаха с по-здрави нерви и ликуваха. В битка за финала те ще се изправят срещу Русия, чийто тим победиха с 4:1 в групите.

ИСПАНИЯ - ИТАЛИЯ - 4:2 след дузпи (0:0 в ред. време и прод.)