Италия ликува!
Wednesday, 18 June 2008 03:10

"Скуадрата" се промъкна на 1/4-финалите след победа над Франция и феърплея на холандците

Световният шампион Италия успя да се класира за 1/4-финалите на Евро 2008 след като в решителния мач от груповата фаза успя да победи Франция с 2:0, а в другия мач Румъния загуби от Холандия със същия резултат и така "адзурите" събраха 4 точки в Група "C" и се класираха на второ място след тима на Холандия. Головете за играчите на Роберто Донадони бяха дело на Андреа Пирло от дузпа и Даниеле Де Роси от фаул.

Двата тима започнаха равностойно мача, но италианците първи можеха да открият резултата, след като още в 4-тата минута Лука Тони бе изпуснат от Ерик Абидал, но нападателят на Байерн (Мюнхен) стреля прибързано и прати топката встрани.

В 10-тата минута французите получиха много голям удар върху състава си след като Франк Рибери се контузи след сблъсък с Дзамброта и трябваше да бъде заменен принудително от Самир Насри.

Само минута по-късно Италия отново имаше възможност за гол, но ударът с глава на Кристиян Панучи бе избит от Клод Макелеле от голлинията.

В 24-тата минута Абидал отново изпусна Лука Тони, като този път го спъна в наказателното поле и съдията Лубош Микел даде дузпа за "адзурите" и червен картон за бранителя. Зад топката застана Андреа Пирло и с удар в десния ъгъл на Купе изведе Италия напред.

За да заздрави защитата на тима си Реймон Доменек вкара в игра Жан-Ален Бумсон, който замени Самир Насри само 15 след като се появи на терена.

След гола италианците взеха инициативата, а "петлите" трудно стигаха в близост до вратата на Буфон. В 44-тата минута играещият за френския шампион Лион Фабио Гросо можеше да удвои резултата, но ударът му от фаул бе с мъка избит в гредата от Грегори Купе и дори срещна страничния стълб.

През втората част французите се опитаха да наложат териториален натиск, но липсата на един човек оказа влияние и те рядко достигаха до реална опасност пред Буфон. Италианците от своя страна предпочетоха да играят сигурно в защита без да хвърлят излишни рискове в атака.

В 62-та минута Италия успя да удвои преднината си след като Де Роси стреля от пряк свободен удар, шутът му се отклони в Тиери Анри и елимнира Грегори Купе.

До края на срещата единствено Карим Бензема можеше да намали резултата, но ударът му от границата на наказателното поле бе спасен с вещина от Джанлуиджи Буфон.

Така без да блести, но със стабилна игра в отбрана и две статични положения италианците успяха да достигнат до успеха, който го прати на 1/4-финалите, където ще срешнат Испания.

Франция пък, напуска безславно надпреварата с едва един отбелязан гол на Евро 2008.

ИТАЛИЯ - ФРАНЦИЯ 2:0

1:0 Пирло (25 - д)
2:0 Де Роси (62)

ИТАЛИЯ: Буфон, Панучи, Гросо, Киелини, Дзамброта, Гатузо (82- Акуилани), Де Роси,  Пирло (55- Амброзини), Перота (64- Каморанези), Касано, Тони
Селекционер: Роберто Донадони