Италия започна катастрофално - загуба 0:3 от Холандия!
Tuesday, 10 June 2008 05:15

Гол от засада и Донадони провалят "адзурите"

Холандия започна по фантастичен начин участието си на Евро 2008, след като разгроми с 3:0 световния шампион Италия. Момчетата на Марко ван Бастен напълно надиграха "Скуадра адзура", а головете на Ван Нистелрой, Снайдер и Ван Бронкхорст хвърлиха в екстаз многобройната им агитка на стадиона в Берн.

Успехът бе първи за "лалетата" срещу този съперник от 30 години и ги изведе начело в група "С", докато Италия е на дъното и ще се нуждае от задължителни победи срещу Франция и Румъния, за да продължи.

Двата отбора изнесоха най-качествения двубой от началото на първенството. Въпреки загубата, Италия имаше немалко голови положения, но блестящият Ван дер Саар опази вратата на холандците. Най-спорният моментв мача бе първият гол за Холандия, при който италианците претендираха за засада, но главният съдия Петер Фройдфелд призна попадението.

"Скуадра адзура" започна самоуверено, докато холандците изглеждаха видимо притеснени. Първото интересно положение бе един пробив отдясно на Ди Натале, завършил с неточно центриране към Лука Тони. "Лалетата" бързо се окопитиха и също погледнаха към вратата на Буфон. Уесли Снайдер имаше възможност да стреля от фаул на няколко метра пред границата на наказателното поле, но шутът не застраши стража на Италия. Скоро след това последва хубав удар на Ван дер Ваарт, а
италианците отговориха с изстрел на Тони, преминал встрани от целта.

В средата на полувремето инициативата вече беше изцяло в "оранжевите", които усетиха лошия синхрон между Матераци и
Бардзали и головите ситуации не закъсняха. В 18-ата минута Дирк Каут хитро изведе Ван Нистелрой, той финтира Буфон, но загуби равновесие и изпусна момента да насочи топката в опразнената врата. Малко по-късно централният нападател за втори път се размина с гола, след като Матераци му изби кълбото миг преди да отправи удар с глава.

В 26-ата минута Холандия поведе с попадение на Ван Нистелрой, което предизвика много спорове относно редовността си. Голмайсторът на "лалетата" се разписа отблизо, отклонявайки удар на Уесли Снайдер. При ситуацията Ван Нистелрой беше в засада, но реферът Петер Фройдфелд прецени, че превиващия се извън терена Кристиян Панучи влияе на играта и засече гола.

Възпитаниците на Донадони реагираха като ужилени и организираха бърза атака, при която Лука Тони падна в наказателното поле след сблъсък с Матийсен, но  нарушение нямаше. В 31-ата минута холандците нанесоха втория си удар. Перфектна контра по левия фланг завърши с центриране на Ван Бронкорст, Каут свали с глава към Снайдер и той без миг забавяне простреля излезлия да го пресрещне Буфон - 2:0. Това вече бе твърде много за световните шампиони и до края на полувремето те не направиха нищо интересно в офанзивен план. Резултатът можеше да стане класически в 43-ата минута, когато нова грешка на Матераци позволи на Ван Нистелрой да излезе фронтално срещу Буфон, но стражът изби с крак. В добавеното време незабележимият Ди Натале пробва далечен изстрел, минал на метър над вратата.

Статистиката на полувремето показа, че италианците са владеели топката по-продължително, но в същото време холандците са отправили повече удари. Предимството на "лалетата" дойде от по-креативната им халфова линия, която раиграваше точно и с лекота намираше пространства в нестабилната отбрана на "адзурите".

След почивката Италия се опита да промени поведението си и веднага тръгна в атака. Дзамброта пробва хубав удар по диагонала, но изстрелът му излезе в аут. Холандците действаха спокойно, като не допускаха опасности пред вратата си, а в същото време бързите им слизания към Буфон вещаеха още неприятности.

Донадони се реши да пусне Дел Пиеро едва в средата на полувремето и той веднага показа класата си. На два пъти голмайсторът на Ювентус пробва изстрели към Ван дер Саар, но не сполучи. 20 минути преди края Ван Бастен извади единствения си чист нападател Ван Нистелрой и пусна Робин Ван Перси, явно разчитайки с някоя контра окончателно да реши мача.

В 76-ата минута влезлият секунди по-рано Касано изведе на чиста позиция Тони, таранът на Италия прехвърли Ван дер Саар, но прехвърли и вратата. Финалният щурм на "адзурите" продължи с пропуск на друга резерва - Фабио Гросо и опасен удар от фаул на Пирло. При последната ситуация Ван дер Саар за пореден път се намеси решаващо, а последвалата атака на холандците завърши с трети гол. Първоначално Буфон отрази удара на Каут, но той бързо центрира към Ван Бронкхорст, който стреля с глава и въпреки отчаяната намеса на Дзамброта, топката влетя в мрежата.

В заключителните минути и двата тима имаха шансове да променят резултата, но до нов гол не се стигна. Така Холандия направи решаваща крачка към четвъртфиналите, независимо, че в дните преди мача лагерът на отбора бешеогласен от сбиване между Ван Перси и Снайдер.

ХОЛАНДИЯ - ИТАЛИЯ 3:0

1:0 Ван Нсителрой (26)
2:0 Снайдер (31)
3:0 Ван Бронкхорст (79)

ХОЛАНДИЯ (4-2-3-1): Ван дер Саар; Ойер, Буларуз (76 - Хейтинга), Матийсен, Ван Бронкхорст; Де Йонг, Енгелаар; Каут (81 - Aфелай), Ван дер Ваарт, Снайдер; Ван Нистелрой (69 - Ван Перси)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Марко ван Бастен

ИТАЛИЯ (4-3-3): Буфон; Панучи, Бардзали, Матераци (53 - Гросо), Дзамброта; Гатузо, Амброзини, Пирло; Каморанези (Касано), Тони, Ди Натале (64 - Дел Пиеро)
СЕЛЕКЦИОНЕР: Роберто Донадони

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Де Йонг (Х); Тони, Дзамброта, Гатузо (И)