38 Сампдория X-X Ювентус

* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Дел Пиеро отказа Рома от титлата
Sunday, 17 February 2008 00:07

Ювентус победи с 1:0 Рома в голямото дерби от 23-ия кръг на италианската Серия А и на практика сложи край на интригата около шампионската титла. Единственото попадение в мача вкара капитанът на домакините Алесандро Дел Пиеро с блестящо изпълнение от пряк свободен удар в края на първото полувреме. По този начин "Старата госпожа" се доближи само на точка от "вълците" в борбата за второто място, докато водачът Интер увеличи преднината си на цели 11 точки пред Рома и може да се чувства спокоен за титлата.

Ювентус показа по-голямо желание за победа и преди почивката доминираше на терена. "Бианконерите" печелеха почти всички единоборства и редуваха опасни атаки към вратата на Дони, но стражът на Рома действаше стабилно и отрази опасни изстрели на Дел Пиеро и Якуинта. В 28-ата минута десетката на Юве бе намерен непокрит в наказателното поле и стреля с глава, но правов ръцете на Дони.

Натискът на домакините се засили в края на полувремето и в 39-ата минута, след страхотен пас на Трезеге,  Якуинта нанесе красив удар от въздуха, но само за да позволи на бразилския страж на Рома за пореден път да демонстрира класата си. Тогава дойде ред на ветерана Павел Недвед  да направи един от традиционните си рейдове през половината на противника, завършил с нарушение пред пеналта. Зад топката застана Дел Пиеро и по невероятен начин я заби в горния ляв ъгъл на вратата, пазена от Дони.

Обратно на логиката, Рома можеше да изравни секунди по-късно, когато  Легроталие не се разбра с Буфон и пред погледа на вратаря отклони коженото кълбо в гредата.

През второто полувреме "вълците" се активизираха, но липсата на контузения Вучинич се усети и защиата на домакините с лекоата се справяше с повечето центрирания пред Буфон. Франческо Тоти бе напълно неутрализиран, а при единствената си възможност за гол се забави и пропусна да засече хубаво подаване отдясно.

В последните двайсетина минути наставникът на Ювентус Клаудио Раниери предпочете да затвори играта и замени Давид Трезеге с Мохамед Сисоко.  Дефанзивният халф помогна на съотборниците си да овладеят играта в средата на терена и  постави началото на няколко опасни контраатаки.

В края Рома пробва отчаян щурм, но отбраната на Юве не допусна сериозни грешки. Така треньорът на "вълците" Лучано Спалети не можа да постигне първа победа в кариерата си срещу гранда от Торино и ще трябва да съсредоточи всичките си мисли към предстоящия 1/8-финал от Шампионската лига срещу Реал (Мадрид).

Юве пък се доближи само на една точка зад Рома и на 12 зад лидера Интер.