38 Сампдория X-X Ювентус

* Италианската федерация си запазва правото да променя първоначалните дати и часове на срещите.

Без съдиите Юве щеше да е начело в Серия А
Wednesday, 06 February 2008 00:34
Отборът, който бе уличен, че урежда мачове чрез съдии преди две години, сега е най-ощетен от реферите, показа проучване на "Гадзета дело спорт". Изчисление на съдийските аванти и тесли от началото на сезона показа, че Ювентус щеше да е начело в Серия А в момента, ако реферите не бъркаха. Сега обаче Старата госпожа е трета на цели 12 точки зад лидера Интер.

"Гадзета дело спорт" изчисли, че от началото на сезона 46 от мачовете в Серия А са били повлияни от фактора съдия. Вестникът определи реферските грешки, които са променили развоя на мача. Така например както беше в мача Интер - Парма, след който пламна големия скандал. Тогава Интер победи 3:2, но ако не беше рефера, трябваше да падне 2:3.

Оказа се, че наистина Интер е отбора, който получава най-много облаги от съдиите. Нерадзурите имат 8 точки в актива си благодарение на реферите. Без съдийските грешки начело в Серия А щеше да е Ювентус с 48 точки. Интер щеше да дели второто място с Рома с 45 точки.

Милан нямаше да се бори със зъби и нокти за четвъртата позиция, а щеше твърдо да е на това място. Росонерите са най-ощетения отбор от всички, като заради съдиите са изгубили 8 точки. Милан щеше да има 41 точки и да е четвърти с 5 пред Фиорентина.

Естествено всяко такова класиране е виртуално. Защото реално зависи от много фактори. Защото например ако съдията на Интер - Парма беше отсъдил стопроцентовата дузпа за гостите, това не означава, че те щяха да я вкарат. Освен това има психологически момент. Един червен картон влияе по различен начин във всеки мач. Това обаче няма как да се сметне при такива изчисления.

"Гадзета дело сдпорт" изчисли и кой отбор колко пъти е получил аванта от съдията и колко пъти е бил порязан. В тази графа отново Милан е най-ощетен. Най-много реферите са помогнали на Катания, а след сицилианците са Интер и Торино.

Ето и списък с грешките "за" и "против" на съдиите за всеки клуб в Серия А този сезон.