Милан - Юве: миролюбиво нулево равенство в полза на Интер
Sunday, 02 December 2007 01:02

Милан и Ювентус направиха миролюбиво и не особено интересно нулево равенство в най-голямото италианско дерби, като завършиха 0:0 пред 85 000 зрители на стадион „Сан Сиро" в Милано в среща от 14-ия кръг на Серия А. От този резултат най-големият печеливш е шампионът Интер, който ще може да увеличи преднината си в класирането пред големите си съперници при победа срещу Фиорентина утре. Двубоят не бе на особено високо ниво, като и двата тима се стремяха по-скоро да не загубят, отколкото да спечелят. Нито домакините, нито „бианконерите" успяха да наложат превъзходство и в по-голямата част от срещата преобладаваха нервите и тактическото надлъгване. Никоя от двете защити обаче не сгреши фатално, а чистите положения пред Дида и Буфон бяха рядкост, което допринесе за закономерното 0:0.

Двамата старши треньори Карло Анчелоти и Клаудио Раниери имаха известни кадрови проблеми преди началото на дербито, като за домакините липсваха Роналдо и Марек Янкуловски, а за Юве участие не можеха да вземат Зденек Григера и Мауро Каморанези поради контузии. Все пак двубоят не бе напълно лишен от интересни моменти, но нападателите на двата отбора нямаха шанс пред гола. Още в 10-ата минута Давид Трезеге с плътен шут от границата на наказателното поле нацели левия страничен стълб зад Дида, което остана и най-изгодната ситуация за торинци до края на срещата.
Малко след това Кларънс Зеедорф се озова на удобна позиция след пас на Каладзе, но стражът на Старата госпожа Джанлуиджи Буфон се намеси решително. Грузинецът имаше добри прояви и в защита, като на два пъти изчисти топката малко преди тя да достигне до Винченцо Якинта. В 36-ата минута Никола Легроталие получи жълт картон, след като влезе грубо в краката на бъдещия носител на „Златната топка" Кака. До края на полувремето Трезеге можеше да се озове сам срещу Дида, но в последния момент Сержиньо успя да изчисти в корнер.

В първите 15 минути след почивката темпото се вдигна, като това бе най-интересният период от срещата. В 48-ата минута Хасан Салихамиджич стреля много силно от границата на пеналта, но Дида с блестящ рефлекс отрази удара с една ръка, след което се наложи да получи кратка медицинска помощ. След това „росонерите" организираха няколко хубави атаки, като в 50-ата минута Алберто Джилардино дори отбеляза гол, който обаче справедливо бе отменен заради засада.

Малко по-късно нападателят имаше претенции за дузпа, след като падна в наказателното поле след съприкосновение с Легроталие, но съдията Морганти остана безмълвен. Буфон пък показа защо е считан от мнозина за най-добрия вратар в света, като показа висока класа при удари на Кака и Пирло. В 63-ата минута в игра за Милан се появиха ветераните Паоло Малдини и Филипо Индзаги, които можеха да донесат ценната победа на своя тим. СуперПипо обаче на два пъти попадна в „любимата" си засада, а веднъж шутът му бе отразен от Буфон.

39-годишният Малдини пък можеше да попадне в прегръдките на съотборниците си в даденото от съдията продължение, но ударът му профуча на няколко сантиметра от гредата. Пускането на любимеца на Торино Алесандро дел Пиеро и младата надежда Рафаеле Паладино не се оказа скритият коз за Клаудио Раниери, въпреки че Сандро имаше възможност да накаже Дида, но не успя.

Така Ювентус продължава да заема второто място с 26 точки, на 2 зад водача Интер, който обаче е и с два мача по-малко, докато „росонерите" са седми с 18 т. Любопитно е, че двубоят бе наблюдаван от близо 1 милиард зрители по цял свят на живо по телевизията. На трибуните на „Сан Сиро" обаче нямаше фенове на Ювентус от Торино заради високото напрежение между полицията и агитките след убийството на привърженика на Лацио Габриеле Сандри. Всеки, който искаше да закупи билет за срещата, трябваше да представи документ, че живее в Милано. Все пак около 2000 „черно-бели" запалянковци с миланско гражданство подкрепяха рекордьора по титли в италианската Серия А.