Киелини и Дел Пиеро почти измъкнаха Ювентус от Ада
Thursday, 16 September 2010 23:24
juve_lech_16settembre2010_cover1.jpgЮвентус отново вкара три гола, но отново не успя да спечели. "Старата госпожа" завърши само 3:3 с Лех (Познан) в първия си мач от Група А на Лига Европа.

'Бианконерите' губеха до 45-ата минута с 0:2 след два гола на Рудневс. Защитникът Джорджо Киелини даде тон за обрат като вкара 2 гола, за да може Юве да изравни. Невероятният Алекс Дел Пиеро направи 3:2 с фамозен гол, но в последната секунда Рудневс оформи своя хеттрик и крайното 3:3.

Треньорът на Ювентус Луиджи дел Нери призна още след равенството 3:3 със Сампдория в Серия А, че този сезон неговия тим все още не е готов за скудетото. Тифозите обаче се надяваха на силно представяне в Лига Европа. Дел Нери не можеше да използва контузените Буфон, Амаури, Траоре и Мартинес, а Акуилани и Куалиарела нямат право да играят в Лига Европа, след като вече участваха в турнира с предишните си отбори.

В атака Юве пусна отново различен тандем. Този път партньор на Дел Пиеро бе Винченцо Якуинта. Ландзафаме получи титулярно място на левия фланг на вместо Пепе, а Сисоко зае позицията на Маркизио. В защита Легроталье бе предпочетен пред Бонучи, а на вратата застана Манингер. Григера пък стартира като десен бек, заемйки мястото на Марко Мота.

"Бианконерите" спечелиха всички 4 мача от квалификационните кръгове на турнира преди да влязат в групата, където освен съперника за този мач Лех, са още Манчестър Сити и Ред Бул (Залцбург).

Началото бе за Ювентус, който владееше повече топката, но без да създаде сериозни положения. Дел Пиеро опита един далечен удар, но без успех. В 13-ата минута обаче ахилесовата пета на Юве отново блесна. Защитата се провали за пореден път. Фелипе Мело събори Пешко в наказателното поле и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Рудневс, който не остави шанс на Манингер.

Ювентус така и не намери сили да излезе от дупката. В следващите десетина минути "бианконерите" бяха твърде апатични. В 23-ата минута Якуинта имаше възможност да стреля с левия крак, но вратаря Которовски спаси. После и Дел Пиеро пробва от фаул, но стреля в стената.

В 30-ата минута "Старата госпожа" получи втори шамар. И отново защитата на отбора бе с основна вина. Невероятна грешка на Легроталье остави трима футболисти сами срещу Манингер и отново Рудневс бе точен - 2:0 за Лех.

Дел Пиеро направи красива задна ножица, но тя не донесе дивиденти на Ювентус. В последната минута на първата част Паоло де Челье получи някаква мускулна травма и бе сменен от Марко Мота. Той застана отдясно на защитата, а Зденек Григера премина на левия фланг.

Все пак Юве намери сили да се върне в сблъсъка с гол в добавеното време на първата част. Вкара го Джорджо Киелини. Дел Пиеро центрира от фаул, защитата на поляците не успя да изчисти топката и Киелини с глава от няколко метра направи 1:2.

Само пет минути след почивката Джорджо Киелини показа на нападателите какво трябва да правят. Той изравни с втория си гол в мача. Вратарят на съперника Которовски се размина при едно центриране на Дел Пиеро от корнер и Киелини бе най-съобразителен, за да вкара в празната врата - 2:2. Това бе гол №292 за Юве в турнира за Купата на УЕФА (Лига Европа). С това "бианконерите" станаха най-резултатния тим в състезанието като изпревариха Интер (291).

Лех обаче не се отказа. В следващата атака Пешко стреля мощно, но в аут. Красич ставаше все по-активен и по-активен. Сърбинът постоянно пробиваше отдясно, но атаките му не доведоха до сериозно положение. В 68-ата минута капитанът Алесандро Дел Пиеро изведе своя тим напред за първи път в мача с изключителен гол.

Дел Пиеро се разписа с мощен удар от около 25 метра с левачката. Топката се заби неспасяемо в горния ъгъл. Това бе попадение №276 за Алекс с екипа на "Старата госпожа". От тях 49 са в евротурнирите. Това изравни Дел Пиеро с легендата на Реал Алфредо ди Стефано. Двамата делят 10-о място във вечната ранглиста на реализаторите в Европа.

Малко след това съдията си затвори очите за нарушение срещу Якуинта в наказатеното поле на поляците. Треньорът Дел Нери явно изнервен от проблемите в защита побърза да извади Якуинта и да пусне още един халф - Маркизио. Лех също направи промени накрая и резервата Чибамба със своята скорост създаде проблеми на отбраната. В третата минута на продължението Рудневс оформи хеттрик с фантастичен удар с левия крак.

За втори път в рамките на 4 дни Ювентус завърши у дома 3:3. В неделя "Старата госпожа" повеждаше 2:1 и 3:2 срещу Сампдория, за да вземе само точка. Сега отново не успя да спечели, а следващият мач в Лига Европа е срещу Манчестър Сити в Англия.

Ювентус - Лех Познан 3:3

0:1 Рудневс 13 дузпа
0:2 Рудневс 30
1:2 Киелини 45
2:2 Киелини 50
3:2 Дел Пиеро 68
3:3 Рудневс 93

Ювентус: Манингер; Григера, Легроталье, Киелини, Де Челье (45 Мота); Ландзафаме (54 Пепе), Сисоко, Мело, Красич; Дел Пиеро, Якуинта (79 Маркизио);

Лех: Которовски, Войтковяк, Джурджевич, Арболеда, Енрикес, Кривец, Иняк, Кикут (80 Вилт), Стилич (80 Чибамба), Пешко (73 Вихнярек), Рудневс