И Италия стартира с 1:1
Tuesday, 15 June 2010 03:57
iaquinta_nazionale_paragvai.jpgСветовният шампион Италия започна с равенство участието си на Мондиал 2010. В първи мач от група F "адзурите" очаквано срещнаха солиден отбор от Парагвай и трябваше да се задоволят с едната точка. За Италия се разписа Даниеле Де Роси, който изравни резултата в 63-ата минута след лоша намеса на парагвайския страж Густо Вийяр. Точен за "гуараните" бе централният защитник Антонин Алкарас малко преди почивката. Двубоят в Кейптаун се игра при доста тежки условия заради проливния дъжд, който се изля.

Италианците доминираха, но не създадоха много чисти положения, докато Парагвай демонстрира здрава защита и спечели ценна точка на старта.

Съотборниците в Борусия (Дортмунд) Лукас Бариос и Нелсон Валдес започнаха като титуляри в атаката на Парагвай. Двамата бяха основната заплаха за Буфон в отсъствието на Оскар Кардосо и Роке Санта Крус. Звездите на южноамериканците не са напълно възстановени от контузии и  останаха на резервната скамейка.

Халфът на Рома Даниеле Де Роси и Рикардо Монтоливо бяха полузащитниците в дефанзивен план, заменяйки контузения Андреа Пирло, а Клаудио Маркизио, новото попълнение на Ювентус Симоне Пепе и Виченцо Якуинта действаха зад Алберто Джилардино, който бе единствен таран на "Скуадра Адзура".

Играчите на Марчело Липи не се възползваха от игровото си предимство в първите минути, когато Парагвай трудно изнасяше топката. Като цяло съперниците действаха доста предпазливо, а и тежкият терен не им позволяваше да сътворят нещо по-интересно. Италия можеше да поведе в средата на полувремето, когато Монтоливо открадна една топка и напредна, но изстрелът му бе прекалено слаб и попадна право в ръцете на Густо Вийяр. Отговорът на "гуараните" дойде минута по-късно, но от границата на наказателното поле Аурелиано Торес не намери очертанията на вратата. Така се стигна и до гола на Алкарас, който след центриране от фаул на Валдес надскочи Фабио Канаваро и Даниеле Де Роси и майсторски насочи топката във вратата на световните шампиони.

На почивката треньорското ръководство пусна в игра резервния страж Федерико Маркети, тъй като титуляра Джиджи Буфон е почувствал леки болки в кръста. Следващият ход на Марчело Липи бе да усили халфовата линия с включването на ветерана Мауро Каморанези, но преди това Парагвай можеше вече да води с 2:0. Бърза контра на тима на Херардо Мартино предзивика голямо разбъркване в полето на италианците, топката попадна в Енрике Вера, който нанесе свиреп шут, но за негово съжаление кълбото облиза страничната греда и излезе в аут. В ответната атака най-активният в редиците на Италия - Рикардо Монтоливо, опита поредния си удар, но Вийяр внимаваше и спаси.

След влизането на Каморанези "адзурите" рязко повишиха оборотите. Още с първото си докосване до топката крилото на Ювентус предизвика напрежение в пеналта на Парагвай, но голът се размина. В 63-ата минута обаче Густо Вийяр не се справи с центрираната от корнер топка и Де Роси от няколко метра я прати във вратата за 1:1.

Старши треньорът на Парагвай Херардо Мартино не се отказа да преследва победата, като смени изчерпалите силите си Бариос и Валдес със Санта Крус и Кардосо. Въпреки това, инициативата остана в италианците, които пропуснаха няколко добри възможности да стигнат до пълен обрат. В 80-ата минута Симоне Пепе се оказа на удобна позиция след хубава атака на скорост, но шутът му бе уловен от Вийяр. Малко по-късно Монтоливо отново пробва късмета си, но стражът на Парагвай отчасти изкупи вината си за изравнителния гол, като изби в ъглов удар.

Треньорът на Италия Марчело Липи не бе никак доволен след равенството 1:1 срещу Парагвай на старта на световните шампиони на Мондиал 2010.

„Има огромно съжаление, защото ние заслужавахме да спечелим”, коментира селекционерът на Скуадра Адзура след срещата.

Липи добави, че „Скуадра адзура” е трябвало да създаде повече положение и потвърди, че вратарят Джанлуиджи Буфон е чувствал болки в гърба и поради тази причина е бил заменен на почивката.

„Срамно е, че получихме гол, при положение, че се представяхме добре, но успяхме да реагираме и изравнихме. Просто съжаляваме, че не спечелихме. Трябва да подобрим нещата в атакуващ план, защото трудно стигахме до удари. Мачове като този трябва да се печелят. Те контролираха играта, но не създадоха опасности, докато ние играхме добре”, каза още треньорът на Италия.

Италия – Парагвай 1:1

0:1 Алкарас 39’
1:1 Де Роси 63’