Италия не успя да бие Швейцария в контрола
Sunday, 06 June 2010 18:30
chiellini_italia1.jpgСлед като в миналия си мач загуби с 1:2 от Мексико, световният шампион Италия отново не успя да победи. "Скуарда адзура" завърши наравно 1:1 в контролна среща като гост на Швейцария, в която Марчело Липи отново експериментира със състава си.
Проблемът за неговия колега Отмар Хитцфелт обаче е по-голям - Бехрами напусна терена контузен и се превърна в поредния футболист, който може да отпадне от Световното първенство, броени дни преди неговия старт. Двата отбора изпробваха за последно своите възможности преди началото на Световното първенство, което е на 11 юни.

Швейцария започна вихрено мача и успя да наложи обичайния домакински натиск, а той доведе до попадение във вратата на световния шампион още в 10-ата минута. Играещият в Италия с екипа на Удинезе Гьохкан Инлер получи топката при една добра атака на домакините, финтира бранител и с хубав удар с левия крак забоде топката в долния ляв ъгъл за 1:0.
Само пет минути по-късно обаче Италия успя да изравни. Монтоливо центрира остро в наказателното поле, Сендерос не успя да изчисти добре топката, след което бе надскочен от Фабио Куалярела, който с параболичен удар прати топката в далечния ъгъл на излезлия Беналио за 1:1.
След изравнителния гол темпото на игра значително падна и до края на полувремето двата отбора трудно стигаха до голови положения. Имаше едно такова за Италия в 40-ата минута, но Пацини не успя да засече от чиста позиция остро центриране на отличния до този момент Монтоливо.

След почивката двата отбора продължиха мача в по-бавно темпо, а в 55-ата минута домакините получиха сериозен удар. При една безобидна ситуация в средата на терена Валон Бехрами се хвана за крака и излезе контузен, превръщайки се в поредният футболист, който може да отпадне от Световното първенсто само броени дни преди неговия старт.
До края на срещата най-интересната случка на зеления терен бе в 82-ата минута, но не бе дело на някой от 22-мата на терена. Един фен на домакините нахлу на терена и го пробяга целия, преди да скочи отново в трибуните, където в крайна сметка бе хванат от гонещите го стюарди.
Все пак минута преди края Швейцария бе близо до втори гол, но прекрасно изпълнен пряк свободен удар от резервата Якин мина на сантиметри до левия страничен стълб. В добавеното време пък Маркети спаси мощен удар от дъгата на резервата Шакири.

В крайна сметка обаче резултатът остана непромен и срещата завърши при закономерно равенство.
Двата отбора заминават за ЮАР, където ще се готвят още няколко дни преди началото на Световното първенство. Италия е в група F заедно с отборите на Нова Зеландия, Парагвай и Словакия. Швейцария пък ще се бори в група H с Испания, Хондурас и Чили.

В същото време Липи взе решение да пътува с 24 футболисти за Мондиал 2010 заради проблемите с контузени играчи.
Както е известно двама от полузащитниците - Андреа Пирло и Мауро Каморанези, са под въпрос за първия мач с Парагвай на 14 юни. Затова Липи взе със себе си Андреа Косу от Каляри.
До 13-и юни италианският селекционер ще има право да замени даден футболист от предварително оповестения състав за Световното първенство.

Швейцария - Италия 1:1