Парма тресна Юве насред Торино
Sunday, 09 May 2010 20:11
del_piero_parma_1.jpgОтборът на Парма победи с 3:2 като гост Ювентус в мач от предпоследния кръг на калчото. В герой за „дуковете" се превърна избраният от Франческо Гуидолин пред Божинов за титуляр Давиде Ланзафаме, който вкара два гола. Капитанът на Юве Алесандро Дел Пиеро откри в 15-ата минута след подаване на Винченцо Якуинта с 304-ия си гол ва Ювентус. Пет минути по-късно Ланзафаме изравни след удар рикоширал в Джорджо Киелини. Последваха проблеми по трибуните, като срещата бе прекратена за шест минути, а веднага след това Ланзафаме наказа „бианконерите" за втори път, след като Ернан Креспо пропусна сам срещу Буфон.

Яловото нападение на „Старата госпожа” през втората част не успя да стигне до почти нищо, а „дуковете” направиха успеха си още по изразителен с късно попадение на Джонатан Биабиани. В добавеното време Винченцо Якуинта успя да направи загубата малко по-почетна.

Срещата започна с надмощие за Ювентус, като и Фелипе Мело, и Де Челие бяха близо до откриването на резултата в началните минути. В 16-ата минута обаче нямаше прошка и Дел Пиеро откри за „Старата госпожа”. Той получи топката от Винчецо Якуинта и с премерен шут фронтално в наказателното поле я прати в долния десен ъгъл.
Само четири минути по-късно обаче Парма стигна до изравнителен гол. След удар извън наказателното поле на Давиде Ландзафаме топката се отклони от Киелини и заблуди Буфон – 1:1.
В 27-ата минута мачът бе прекъснат заради изстъпления на гостуващите фенове, които хвърляха факли и трябваше да бъдат усмирявани от капитана на Ювентус Дел Пиеро. Страстите обаче постепенно бяха охладени и двубоят продължи.
Така се стигна до 35-ата минута, когато Парма стигна до второ попадение, с което обърна развоя на мача. Грешка на бранителите на „Старата госпожа” остави Креспо сам срещу Буфон, аржентинецът не успя да преодолее стража и топката попадна у Ландзафаме, който от няколко метра отбеляза второто си попадение в срещата – 2:1 за „дуковете”. Интересното е, че деветката на Парма категорично отказа да отпразнува попаденията си във врата на „бианконерите", които държат правата му и го преотстъпиха под наем на „Енио Тардини".
Само две минути по-късно „бианконерите” пропуснаха отлична възможност да възстановят равенството чрез Дел Пиеро. Веднага след това и Креспо бе близо до гола на другата врата, но резултатът 2:1 за гостите се запази и двата отбора се оттеглиха на почивка.

През второто полувреме Юве се втурна да изравнява, но не можеше да създаде чисто положение. Чак в 70-ата минута Дел Пиеро имаше страхотен шанс, но Миранте се намеси решително и предотврати втори гол в своята врата.
В 85-ата минута Джонатан Биабиани сложи точка на спора с трето попадение за гостите. Той се разписа с удар с десния крак от наказателното поле, пращайки топката в средата на вратата.
Якуинта оформи крайното 2:3 в 93-ата минута със 7-ия си гол във всички турнири този сезон. Подаването бе на резервата Кандрева, а Дзакардо покри засадата.

Така Ювентус загуби с 2:3, но няма шанс да бъде изместен от 7-ата позиция в класирането. „Старата госпожа” е с 55 точки, с 4 зад Наполи, който победи Аталанта с 2:0. На 8-ото място пък е Дженоа с 51 точки. Отборът от град Генуа победи Милан с 1:0. Парма остава на 9-ата позиция с 49 точки.
По този начин отборът на Ювентус със сигурност ще участва в следващото издание на Лига Европа. Всъщност това беше ясно още преди предпоследния, 37-и кръг в италианската Серия „А”. Това е така, защото носителят на Купата на страната Интер, както и финалистът Рома са си осигурили участие в Шампионската лига и по този начин освобождават едно място за седмия в Калчото, на което със сигурност ще завърши „Старата госпожа”.

ЮВЕНТУС – ПАРМА 2:3
16’ Дел Пиеро (1:0)
20’ Ландзафаме (1:1)
35’ Ландзафаме (1:2)
85’ Биабиани (1:3)
90+3’ Якуинта (2:3)

Ювентус: Буфон, Касерес, Канаваро, Киелини, Де Челие (81-Гросо), Мело, Поулсен (76-Трезеге), Маркизио, Диего (62-Кандрева), Якуинта, Дел Пиеро.

Парма: Миранте, Дзакардо, Лукарели, Делафиоре, Антонели, Мороне, Валиани, Галопа, Биабиани, Креспо (78-Кастелини), Ландзафаме (66-Лундарини).

Жълти картони: Де Челие (Ювентус), Галопа (Парма)