Юве се прости с ШЛ
Sunday, 02 May 2010 21:48
diego_catania2.jpgСлабият сезон на италианския колос Ювентус, довел до драматично и ранно отпадане от Байерн в Шампионската лига, посредствени игри в Серия "A", срамно отпадане от Фулъм в Лига Европа, сега намери своя развой и с днешното равенство с Катания. Хиксът на "Анджело Масимино" извади Юве от битката за четвъртото място в калчото, което означава, че през следващия сезон "бианконерите" няма да участват в най-комерсиалния клубен турнир в света. Точката пък се оказа скъпоценна за домакините от Катания, които си гарантираха оставането в Серия А.

Срещата започна равностойно, а първото по-опасно положение дойде в 16-ата минута, когато Макси Лопес опита хубав удар с десния крак със завъртане отдясно на наказателното поле, но Буфон спаси без проблем. Юве пък отговори с изстрел на Дел Пиеро от границата на наказателното поле, който обаче бе твърде слаб и не затрудни Андухар.
Така се стигна до 24-ата минута, когато „слоновете” успяха да поведат в резултата. Потенца стреля с глава след центриране от фаул, Буфон изби, след което последва леко разбъркване в малкото наказателно поле, а бранителят Силвестре се оказа най-съобразителен и от 2-3 метра вкара топката в мрежата на гостите за 1:0.
В 36-ата минута Юве бе много близо до изравняване. Капитанът Дел Пиеро бе намерен в наказателното поле, овладя топката, стреля със завъртане с десния крак, но Андухар прояви страхотен рефлекс и спаси. Малко след това пък голмайсторът Силвестре бе близо до втория си гол в мача, но негов удар с плонж премина на около половин метър от десния страничен стълб. В самия край на полувремето отново той стреля опасно с глава, но отново не успя да намери очертанията на вратата, пазена от Буфон.

След почивката Дзакерони предприе смяна, като на мястото на капитана Дел Пиеро в игра влезе голаджията Амаури. Юве започна по-силно втората част и успя да изравни още в 52-ата минута. Клаудио Маркизио бе изведен в наказателното поле, опита удар с десния крак, който бе блокиран от защитник на Катания. При добавката обаче халфът не сгреши и отблизо прати топката в мрежата на Андухар с левия крак за 1:1. Въпреки подема си в тези минути, торинският гранд така и не достигна до второ попадение.
До края на срещата Ювентус продължи да бъде по-активният тим на терена и на няколко пъти бе близо до втори гол, но Якуинта и Диего бяха неточни в опитите си да отбележат, а изстрел на Маркизио бе спасен от стража на домакините, които рядко поглеждаха към вратата на Джиджи Буфон.
Едва в предпоследната минута на срещата Маскара отправи първия точен изстрел за „слоновете” през втората част, но Буфон спаси и запази резултата непроменен.

Така с това равенство Ювентус официално се сбогува с мечтата си за Шампионската лига. „Бианконерите” се смъкнаха на 7-о място с актив от 55 точки, на 8 от четвъртия Сампдория, 2 кръга преди края. Палермо е с 61 точки на пета позиция, също недостижим, а Наполи вече е 6-и с 56 точки. Катания пък остава 15-и с 41 точки и вече официално се спаси.

Катания – Ювентус 1:0
1:0 Силвестре 24’

Катания: Андухар, Алварес, Терлици, Силвестре, Потенца, Биджианти (Споли 68’), Карбони, Ицко (Скиача 86’), Рикиути (Ледесма 59’), Маскара,