Якуинта събуди Юве
Sunday, 25 April 2010 20:30
marchisio_de_ceglie_bari.jpgОтборът на Ювентус постигна важна победа с класическото 3:0 при домакинството си на новака Бари от 35-ия кръг на италианската Серия „А” и по този начин запази живи шансовете си за класиране в Шампионската лига. „Старата госпожа” започна колебливо мача, но с пускането на Якуинта и Кандрева в игра след почивката, Дзакерони успя да промени играта на своя тим и заслужено стигна до успеха. Бари от своя страна предимно се защитаваше и почти нямаше шансове да затрудни Буфон през всичките 90 минути.

Началото на срещата бе доста скучно и головите положения на „Олимпико” се брояха на пръсти. Единствен бразилецът Диего опита два далечни удара по земя, но и в двата случая бившият ас на Вердер не успя да затрудни Жилет. В 15-ата минута пък удар с глава на Амаури успя да заблуди вратаря на гостите, но бранител на Бари изчисти пред голлинията.
В 29-ата минута отново таранът стреля опасно с глава, но този път Жилет бе на мястото си и спаси. Бари от своя страна играеше затворено в собствената си половина и разчиташе предимно на контраатаки. При една от тях в 43-ата минута гостите можеха да поведат в резултата, но Джиджи Буфон спаси удар от упор на Коман и запази нулевото равенство на почивката.

През втората част Ювентус започна да атакува по-масирано и логично стигна до откриване на резултата в 53-ата минута. Появилият се като резерва Винченцо Якуинта бе изведен сам срещу Жилет, той преодоля стража на гостите и от малък ъгъл вкара топката в опразнената мрежа за 1:0.
Десет минути по-късно Юве стигна до втори гол, дело на Диего, но той бе отменен поради явна засада на бразилеца.
В 68-ата минута обаче плеймейкърът успя да спечели дузпа за „бианконерите”, след като бе изведен от Якуинта и впоследствие съборен от Жилет. Капитанът Алекс Дел Пиеро не сгреши от бялата точка и хладнокръвно вкара за 2:0. Тук някъде интригата в мача приключи и оставаше само да се разбере дали Бари ще стигне до почетен гол или Ювентус ще вкара трето попадение в мрежата на Жилет.
Гостите бяха близо до гола, когато Зебина засече с глава центриране отдясно и бе много близо до това да си вкара ефектен автогол, но Джиджи Буфон показа класа и извади топката от долния ляв ъгъл.
В 86-ата минута обаче Юве все пак стигна до трети гол. Антонио Кандрева направи отличен пробив отляво и сервира топката на крака на Якуинта, който от малкото наказателно поле без проблеми я вкара в мрежата на Жилет за крайното 3:0.
В последните секунди пък Жилет предотврати четвърти гол в своята мрежа, след като спаси опасен удар на Диего от фаул.

Така с тази победа Ювентус събра 54 точки в актива си и излезе на 6-о място в класирането, на 4 от заветното четвърто място. Бари пък остава 11-и с актив от 43 точки.

Ювентус – Бари 3:0
1:0 Якуинта 53’
2:0 Дел Пиеро (д) 69’
3:0 Якуинта 86’

Ювентус: Буфон, Зебина, Киелини, Канаваро, Де Челие, Маркизио (Салихамиджич 76’), Поулсен, Каморанези (Кандрева 46’), Диего, Дел Пиеро, Амаури (Якуинта 46’)

Старши треньор: Алберто Дзакерони

Бари: Жилет, Белмонте, Стелини, Бонучи, Масиело, Алварес (Гастон 71’), Алмирон, Донати, Коман (Ривас 63’), Кастильо (Меджиорини 55’), Барето

Старши треньор: Джампиеро Вентура

Жълти картони: Алмирон, Меджиорини, Жилет (Бари), Каморанези, Якуинта (Ювентус)