Юве загуби и в дербито
Saturday, 17 April 2010 18:59
diego_melo_inter.jpgШампионът Интер постигна много важна победа над Ювентус с 2:0 в първи мач от 34-ия кръг на Серия А и със спечелените три точки се завърна на първото място във временното класиране, изпреварвайки Рома. „Римските вълци” са с мач по-малко, като той е срещу градския съперник Лацио през уикенда.
Тимът на Жозе Моуриньо, който е остро критикуван от медиите в Италия, надделя благодарение на попаденията на Дъглас Майкон и Самуел Ето’о през второто полувреме. Останали в намален състав, футболистите на Юве предимно се бранеха, но през второто полувреме натискът на Интер стана прекалено силен и Буфон трябваше да показва високата си класа след редицата изстрели на домакините.

Моуриньо отново заложи на подчертано офанзивна схема в своя мач номер 100 начело на Интер. Атаката водеше Диего Милито, а зад него бяха разположени Уесли Снайдер, Самуел Ето'о и Горан Пандев. Офанзивната мощ на Юве се изразяваше в присъствието на Винченцо Якуинта, Алесандро Дел Пиеро и Диего, който атакуваше от втора позиция.

Дербито започна с малко по-активна игра на Ювентус. Още в първата минута Якуинта стреля ниско, но Сезар спаси. 60 секунди след това Алесандро Дел Пиеро стреля извън наказателното поле, но бразилският страж на Интер отново се намеси.
След тези опасности играта се изравни и постепенно Интер започна да налага своето темпо.
Тиаго Мота създаде първата опасност пред Буфон още в 15-ата минута. Мота стреля силно от границата на наказателното поле, но стражът на Ювентус се справи блестящо и изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар топката попадна в Лусио, който стреля силно, но коженото кълбо срещна ръката на бранител на „бианконерите”. Главният рефер на двубоя обаче показа играта да продължи.
В 25-ата минута Снайдер изведе Ето’о отляво след грешка в халфовата линия на гостите. Камерунецът напредна, навлезе в наказателното поле и финтира защитник, но точно преди да нанесе решаващия удар, от десет метра със самоотвержен шпагат върналият се Сисоко, който по-късно щеше да се превърне в главен действащ герой, изби.
Малко по-късно дойде и един от ключовите моменти в мача. След няколко интересни атаки на Интер се стигна до 37-ата минута, когато декорираният по-рано в жълто Мохамед Сисоко влезе грубо в краката на Хавиер Санети и реферът Дамато веднага му показа още един, с което участието му в срещата приключи. Заради червения картон пък Алберто Дзакерони извади няколко минути по-късно Дел Пиеро за сметка на далеч по дефанзивния играч Кристиан Поулсен.
До края на полувремето Интер натисна много сериозно съперника си, но чиста голова възможност
не бе създадена и двата отбора се прибраха на почивка без отбелязани голове.

Второто полувреме не започна както се очакваше с натиск на домакините. Тогава Моуриньо предприе някои рокади. Специалния смени Мота с Деян Станкович, а малко след това Балотели замени Пандев. В първите няколко минути играта бе равностойна. В 53-ата минута обаче Самуел Ето’о направи непростим пропуск. Изведен отляво, той преодоля Фабио Канаваро и сам срещу Буфон стреля високо над гредата вместо да подаде на тичащия до него абсолютно сам Диего Милито.
Три минути след това положение късметът отново не бе с Интер. Майкон центрира отдясно, Милито стреля от трудна ситуация пред вратата, но топката почти се разходи по голлинията, преди да мине на милиметри от лявата греда и да излезе в аут.
С всяка изминала минута Интер притискаше съперника си, а опитите на Ювентус да създаде нещо в предни позиции се ограничиха до няколко хитри паса на Диего, които не намериха продължение.
В 59-ата минута пък Ювентус за малко да изненада борещия се за титлата съперник, след като след корнер Канаваро стреля от няколко метра с глава, но право в ръцете на Сезар.
След тези събития Жозе Моуриньо реши да усили и нападателната мощ на своя отбор. В игра се появи скандалния Балотели на мястото на Пандев. Това впоследствие сякаш донесе промяната, която искаше треньорът и играта на тима се оживи значително.
В 63-ата минута влезлият през втората част Станкович напредна и изстреля силен удар от 25 метра, но Буфон отново изби с блестящ рефлекс влизащия под гредата удар.
В 68-ата минута и Милито записа номера си в листа с длъжниците. След корнер, Балотели отклони топката, а аржентинецът пропусна да добави с глава от по-малко от метър. Секунди по-късно пък Снайдер стреля силно, но малко над гредата. Веднага след това положение Милито навърза двама в защитата и след контакт с Киелини последва искане за дузпа, на което реферът не реагира.
И въпреки че положенията пред Буфон се редяха едно след друго, изглеждаше, че торинци са способни да измъкнат ценна точка и да останат непобедени от Интер този сезон.
В 76-ата минута обаче Дъглас Майкон вдигна на крака 80 000 по трибуните с невероятен гол. След центриране в наказателното поле, топката бе избита от крака на Милито, но попадна малко преди границата на наказателното поле. Майкон я овладя с коляно, след това мина жонглирайки Амаури, вдигна си топката отново с коляно и нанесе прекрасен удар от въздуха, с който разстреля в левия ъгъл Джанлуиджи Буфон. Попадението предизвика бурната радост на Моуриньо, който подскачаше като малко дете около тъчлинията.
Десет минути преди края шансът пак обърна гръб на Интер. Балотели стреля страхотно от фаул на около 35 метра, но топката срещна гредата и тупна пред голлинията, докато Буфон гледаше безпомощно. След това пък и Камбиасо стреля неточно от много добра позиция в пеналта.
В 88-ата минута обаче и дъхът на феновете на Интер спря за момент. Причината беше, че Ювентус получи право да изпълни пряк свободен удар почти фронтално срещу Сезар малко пред наказателното поле. Зад топката застана Диего, който стреля технично над стената, но бразилският вратар на Интер беше много внимателен и спаси.
Две минути след това положение Милито бе изведен сам срещу Буфон, но се засуети и пропиля положението.
В 92-ата минута обаче нямаше спасение за „бианконерите”. Мунтари напредна отляво в наказателното поле, центрира остро и оставени непокрит Ето’о направи 2:0 пред опразнената врата.

Така Интер продължава борбата за Скудетото и поне до неделя отново ще е водач в Серия „А”, четири кръга преди края. Основният конкурент Рома пък ще излезе в неделя в дербито на Рим срещу Лацио. В същото време Ювентус до голяма степен се прости с надеждите си да участва в Шампионската лига през следващия сезон. "Старата госпожа" регистрира 13-а загуба от началото на кампанията и изостава на три точки от заветното четвърто място, но е и с мач повече от конкурентите си Палермо и Сампдория.

Интер – Ювентус 2:0
1:0 Майкон 75’
2:0 Ето’о 90+2’

Интер (4-2-3-1): Сезар, Майкон, Лусио, Самуел, Санети, Мота (Станкович 47’), Камбиасо, Снайдер (Мунтари 88’), Пандев (Балотели 56’), Ето’о;
Милито;

Ювентус (4-3-1-2): Буфон, Дзебина, Канаваро, Киелини, Гросо, Сисоко, Мело, Маркизио (Салихамиджич 71'), Диего, Дел Пиеро (Поулсен 41’), Якуинта (Амаури 73');

Жълти картони: Самуел 18’, Мота 19’, Балотели 90' (Интер),  Якуинта 18’, Сисоко 19’, Киелини 75’ (Ювентус);

Червени картони: Сисоко 37’ (Ювентус);

Рефер:  Антонио Дамато;