Победоносен Киелини поведе Юве към ШЛ
Sunday, 11 April 2010 20:48
chiellini_vs_cagliari_goal.jpgС минималното 1:0 Ювентус надви Каляри в един не особено динамичен мач от 33-ия кръг в италианското калчо. Единственото попадение падна след технична игра с глава на Джорджо Киелини, който бе най-добрият за Старата госпожа и по време на целия мач не спря да тормози колегите си от отбраната на гостите.
За днешния мач наставникът на Юве Алберто Дзакерони заложи в атака на Амаури и Винченцо Якуинта. Интересното бе, че бразилецът не се бе разписвал от близо 2 месеца, а световният шампион с Италия от 2006 г. от миналата година.

По време на мача пък тифозите издигнаха интересен плакат по адрес на шампиона Интер.
"2006 - 2010 (?) Добре дошли в една нова ера - Моратополи".
Както е известно, наскоро в Италия излязоха нови доказателства по отминалия скандал Калчополи, който взриви футбола на Апенините и доведе до сурово наказание спрямо Юве. Новите разкрития хвърлиха светлина върху участие на Интер в уреждането на срещи, като за целта босът на "нерадзурите" Масимо Морати бе привикан в италианския съд. Все още не е ясно до какво ще се стигне този път.

Двубоят започна нервно и за двата тима, и в началото те допускаха редица грешни подавания в средата на терена. Все пак, в началото, малко по-организирани бяха гостите от Каляри, пред които се откри и първата чиста възможност за гол. В 14-ата минута Косу овладя в наказателното поле, стреля с левия крак, но кълбото срещна напречната греда на Буфон. За стража днешният двубой бе малко по-специален, тъй като това бе мач номер 400 за юношата на Парма в Серия "A".
След това положение домакините се съвзеха и овладяха инициативата в срещата. В 27-ата минута Каморанези отправи много хубав шут с левия крак от дъгата на наказателното поле, но Маркети изби в корнер, а малко по-късно се намеси отново, този път след удар на Маркизио. В 34-ата минута обаче Каляри организира брилянтна контраакция, при която Матри остана очи в очи с Буфон, но шутът му бе много калпав и излезе далеч извън очертанията на торинската врата.
Така дойде 35-ата минута, когато „старата госпожа” съумя да стигне до така ценния първи гол в мача. Това стана, след като бранител на Каляри не изчисти добре след един фаул и кълбото отиде на главата на Киелини, който прехвърли Маркети за 1:0.
До края на полувремето нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при този резултат. В даденото от рефера продължение обаче Якуинта получи страхотен шанс да удвои преднината на своите, след като засече с глава центриране отдясно, но изстрелът му премина много близо до дясната греда на Каляри.

Втората част започна слабо, като в началото и двата отбора не успяваха да намерят своя ритъм и положения пред двамата вратари липсваха. Все пак Каляри опита да натисне своя съперник, като в 56-ата минута Нене бе близо до гола, но не успя да засече от близо центриране през центъра. Първият удар към вратата за второто полувреме за домакините, дойде в 63-ата минута и бе дело на Маркизио, но не намери очертанията на вратата на гостите. В ответната атака пък Матри засече с глава центриране на Агостини, но прати кълбото над напречната греда на Буфон.
С течение на времето темпото на игра все повече спадаше и си личеше, че домакините са доволни и на минималния успех. Все пак Юве опита да реши всичко с второ попадение, но неточни удари отправиха Каморанези и Киелини. Без да бързат много ювентинците стигнаха до 72-ата минута, когато след корнер от ляво Киелини прати топката към вратата, но Якуинта игра с нея преди тя да влезе в мрежата и реферите правилно не зачетоха попадението заради засада.
С пропуски за гостите пък се отличи Лацари, който бе основният човек на гостите, който тормозеше отбраната на „бианконерите”.
Последното опасно положение в мача дойде в 88-ата минута, когато резервата Джовинко стреля страхотно извън пределите на наказателното поле, но Маркети акробатично изби в ъглов удар.
Все пак до края на двубоя нов гол не падна и така Ювентус се поздрави с минимална победа с 1:0 над гостуващия Каляри.

След тази победа Юве заема 5-о място във временното класиране с актив от 51 точки, на 3 зад 4-ия Палермо. Съставът на Каляри пък е 12-и с 40 спечелени точки. В следващия кръг обаче пред 29-кратните шампиони ще застане едно сериозно изпитание - торинският гранд гостува на шампиона Интер в Дербито на Италия.

Ювентус – Каляри 1:0
1:0 Киелини 35’

Ювентус: Буфон, Киелини, Канаваро, Гросо (Поулсен 67’), Де Челие, Дзебина, Маркизио, Мело, Каморанези (Салихамиджич 90’), Якуинта (Джовинко 74), Амаури