Кошмарен Юве срещу Фулъм
Friday, 19 March 2010 09:41
ImageОтборът на Фулъм поднесе мега-сензацията в осминафиналната фаза на турнира Лига Европа. След като загубиха от Ювентус в Торино с 1:3 в първия мач, днес момчетата на Рой Ходжсън буквално прегазиха „Старата госпожа” на „Крейвън Котидж” с 4:1 и с общ резултат 5:4 се класираха за четвъртфинал. Юве изигра поредния си кошмарен мач и завърши с двама по-малко, след като Канаваро и Дзебина бяха директно изгонени. „Бианконерите” дори можеха да си тръгнат с по-голям и срамен резултат от Лондон, ако не бяха гредите и брилянтните намеси на ветерана Кименти, който заместваше контузените Буфон и Манингер.

ImageСрещата започна по отличен начин за гостите, които успяха да поведат в резултата още във втората минута. Диего задържа в наказателното поле, топката му бе отбита от бранител на Фулъм, но попадна право на левия крак на Трезеге, който моментално шутира и препарира Шварцер за 0:1.
Домакините обаче набързо се отърсиха от шока и успяха да изравнят още в 9-ата минута. Кончески намери Боби Замора с далечно центриране, голмайсторът на Фулъм овладя на гърди и с десния крак разстреля Кименти за 1:1. Секунди по-късно пък мощен шут на Диего от границата на полето бе спасен с мъки от Шварцер.
Стигна се до 28-ата минута, когато дойде и най-спорният момент в мача. Фабио Канаваро събори в гръб Замора и получи директен червен картон от холандския арбитър Куиперс. При изпълнението на фаула Замора бе много близо до втория си гол в мача, но Кименти се намеси блестящо и спаси своя отбор от сигурен втори гол.
Останали с човек повече на терена, футболистите на Фулъм наложиха тотален натиск и в 38-ата минута Дейвис нацели напречната греда след изпълнение на фаул. Малко по-късно Диксън Етуху стреля силно с глава, но и неговият удар срещна гредата. В 40-ата минута обаче нямаше кой да помогне на Кименти. Отлична атака на Фулъм премина през Кончески и Замора, за да стигне до Дейвис, който с остро подаване намери непокрития Гера и за унгареца не бе проблем да вкара за 2:1 на празна врата, като при този резултат завърши и първото полувреме.

Втората част започна отлично за домакините, които получиха правото да изпълнят дузпа още в 47-ата минута. Дъф центрира остро, топката срещна ръката на Диего, а Куиперс отсъди дузпа. Гера бе точен от бялата точка и направи резултата 3:1 за домакините. „Старата госпожа” от своя страна се прибра в своята половина и разчиташе само на далечни подавания към Трезеге, които обаче не доведоха до нищо опасно.
С течение на времето натискът на Фулъм се увеличи и след 65-ата минута пред Кименти започна да ври и кипи. Опитният страж спаси последователно силни удари на Дейвис, Демпси и Гера, за да се стигне до 82-ата минута, когато резервата Демпси успя да взриви трибуните на „Крейвън Котидж” с едно гениално изпълнение. Американецът прехвърли технично Кименти от границата на наказателното поле и прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл за 4:1. Малко след това пък удар на Замора бе спасен от стража на гостите.
В оставащите минути Юве бе шокиран и така и не успя да създаде нещо опасно пред вратата на Шварцер. За сметка на това пък Дзебина си изкара директен червен картон, след като нарита Дъф до страничната линия, и остави своя тим с 9 човека.
В крайна сметка резултатът остана непроменен и Фулъм записа най-големият успех в своята история.

С общ резултат 5:4 „котиджърс” продължават на четвъртфинал, а кошмарният сезон за Юве стана още по-кошмарен – „Старата госпожа” пропиля аванс от 3:1 и отпадна безславно от Лига Европа, след като по-рано направи това и в Шампионската лига, след 1:4 от Байерн.

Фулъм – Ювентус 4:1
0:1 Трезеге 2’