Юве показа красивото си лице в Европа
Friday, 12 March 2010 09:28
cover_1_ful1.jpgОтборът на Ювентус взе ценна преднина от 3:1 над Фулъм в първия мач на двата отбора от осминафиналите на турнира Лига Европа. "Старата госпожа" изигра отлични първи 45 минути, в които вкара и трите попадения, а през втората част момчетата на Дзакерони се прибраха и убиха темпото в мача. Фулъм от своя страна даде максимума от себе си, но се видя, че футболистите на Рой Ходжсън нямат нужния опит и класа, за да се преборят с отбор от класата на Юве. Все пак те вкараха почетен гол в Торино и запазиха минимални шансове преди реванша на "Крейвън Котидж" след седмица.

ImageПо една или друга причина, "бианконерите" излязоха с доста различен от титулярния си състав. Нямаше ги контузените Амаури, Джорджо Киелини и Джанлуиджи Буфон, а старши треньорът Алберто Дзакерони предпочете да остави живата легенда на клуба Алесандро Дел Пиеро на пейката. Италианският гранд имаше нужда от убедителна победа, която да му гарантира сравнително спокоен реванш, а и да възвърне поразклатеното самочувствие на футболистите след поредицата от слаби игри през сезона.

Домакините от Ювентус започнаха по-силно срещата, а първото по-опасно положение дойде в 8-ата минута, когато хубав удар с глава на Трезеге бе спасен от Марк Шварцер. При последвалия корнер обаче "Старата госпожа" успя да поведе в резултата. Никола Легроталие засече с глава центрирането на Диего и от няколко метра заби топката в мрежата на Фулъм за 1:0. Попадението обърка гостите, които изпаднаха в глуха защита и единствената им цел бе да отбият мощния щурм на Юве.
Следващата опасност дойде в 24-ата минута и отново бе пред вратата на гостите. Давид Трезеге взе топката пред наказателното поле и опита мощен удар с левия крак, който профуча на около педя над напречната греда.
В следващата си атака обаче Юве успя да стигне до нов гол. Джонатан Дзебина като на шега преодоля двама бранители, видя, че има пространство пред себе си и прецизният му удар не остави шансове на Шварцър.
ImageФулъм обаче не се предаде и в 36-ата минута гостите успяха да намалят резултата. След центриране от фаул топката попадна в краката на Етуху, който моментално стреля с десния крак, последва рикошет в крак на бранител на Ювентус и коженото кълбо влетя неспасяемо в мрежата на Манингер.
В 40-ата минута пък австрийският страж на "бианконерите" спаси своя тим от сигурен изравнителен гол, след като парира удар с глава от близо на Хангеланд. Последваха нови два удара за Фулъм, дело на Замора и Гера, но и двата попаднаха право в ръцете на Манингер.
В самия край на полувремето пък Шварцер отрази удар от воле на Гросо и топката отново излезе в ъглов удар. При неговото изпълнение Трезеге стреля от воле с десния крак, топката срещна гредата, но след това се върна при французина, който с едно докосване я прати майсторски в мрежата на гостите за 3:1, като при този резултат завърши и първата част.

След почивката двата отбора бяха много далеч от качеството, което предложиха през първото полувреме. Юве се поприбра в своята половина и позволи на Фулъм да задържа повече топката. Гостите обаче не успяха да се възползват от лекото си предимство през втората част и почти не затрудняваха защитата пред Манингер. Домакините бяха тези, които първи стигнаха до опасно положение, но този път ударът с глава на Легроталие премина над вратата на Шварцер. Боби Замора на няколко пъти предизвика паника сред отбраната на домакините, но без да се стигне до реална голова опасност пред Манингер.
Първият точен удар пък дойде едва в 89-ата минута, когато Диего пробва шут с десния крак от дъгата на наказателното поле, но Шварцер спаси. При последвалия ъглов удар пък Якуинта стреля с глава, но твърде неточно.
До края на мача не се случи нищо по-интересно и резултатът остана непроменен, а Юве взе ценен аванс от 3:1 преди реванша на "Крейвън Котидж" след седмица.

Ювентус - Фулъм 3:1
1:0 Легроталие 9'
2:0 Дзебина 25'