Амаури възроди Юве
Friday, 19 February 2010 11:41
amauri_ajax1.jpgИталианският гранд Ювентус обърна и победи с 2:1 като гост Аякс в първи мач от 1/16-финалите на Лига Европа. "Бианконерите" се наложиха над четирикратния европейски шампион след два красиви гола на Амаури (31, 68), след като Сюлеймани бе открил в 15-ата минута след 50 метров рейд. Отличен мач за гостите направи капитанът Алесандро Дел Пиеро, който бе в основата и на двата гола на тима си. Домакините пък бяха по-активният тим през цялата среща, но не успяха да реализират създадените положения пред вратата на Джанлуиджи Буфон. В 78-ата минута грeдата спаси "Старата госпожа" след топовен удар на Де Йонг от 11 метра.

Наставникът на Юве Алберто Дзакерони обяви вчера, че тимът има нужда от тази победа, за да се отпуши и да започне дълга серия от положителни резултати, и тя бе постигната. Отборът спечели първа победа в калчото след пет срещи и успехът днес ще даде повече увереност на "бианконерите". Добрите новини за Юве не спират до тук. Амаури се отпуши в Европа за този сезон и се разписа във втори пореден мач, след като преди няколко дни вкара първия си гол в калчото от 14 мача. Френският голмайстор Давид Трезеге също се завърна в игра след месец и половина отсъствие, като влезе на "Амстердам Арина" десет минути преди края.
Това е първи евромач на Юве с два отбелязани гола след фиаското в Шампионската лига и само четирите вкарани попадения за шест двубоя.

Другата лоша новина за тима от Амстердам е, че капитанът на тима Луис Суарес получи жълт картон, който ще го извади от реванша в Торино. В последните секунди влезлият като резерва на мястото на голмайстора Амаури Хасан Салихамиджич бе изгонен с директен червен картон за опасно влизане срещу Де Йонг.

Аякс започна вихрено и поведе в 16-ата минута при брилянтна контраатака, завършена от Сюлеймани. Класата на Дел Пиеро обаче отново си каза думата. Плеймейкърът на „Старата госпожа” и нападателят Амаури донесоха успеха на италианците, като двата гола бяха идентични – центриране на Дел Пиеро и удар с глава на Амаури. Въпреки сериозния натиск на холандците през второто полувреме, Ювентус се оттегли с комфортна преднина преди реванша.

Аякс започна по-добре срещата. Урби Емануелсон най-много тормозеше торинската защита. Първото по-сериозно положение в мача дойде в 11-ата минута, когато защитникът Ван дер Вийл проби и центрира във вратарското поле, където Де Йонг стреля с глава встрани от вратата на Буфон.
Домакините успяха да открият резултата в 16-ата минута след страхотна контраатака. Само с два паса топката достигна до Миралем Сюлеймани, който от централната линия пробяга около 30 метра, влезе в наказателното поле и с диагонален удар огорчи Буфон – 1:0.
Ювентус се опита да върне бързо гола и след три минути Амаури стреля с глава, но Стекеленбург улови. В 25-ата минута Дел Пиеро и Диего разиграха добре, последният стреля, но отново вратарят на Аякс се намеси решително.
При третия опит „Старата госпожа” изравни резултата чрез Амаури в 32-ата минута. В основата на гола обаче бе Алесандро Дел Пиеро, който буквално се подигра с двама защитници на Аякс на лявото крило, подаде късо към Де Челие, той центрира и Амаури с глава този път не остави шансове на Стекеленбург – 1:1.
Малко преди почивката Алдервейрелд пропусна добра възможност отново да даде предимство на холандците, след като при изпълнение на ъглов удар бе оставен непокрит, но ударът му бе неточен. Буквално в следващата атака Луис Суарес бе повален в наказателното поле. Главният рефер обаче остана безмълвен и определено сбърка, след като трябваше да отсъди дузпа за домакините.

Аякс натисна и през второто полувреме. Урби Емануелсон стреля по земя от границата на наказателното поле в 46-ата минута, но топката излезе в аут. Домакините продължиха да бъдат по-активни, но Ювентус използва шанса си и осъществи пълен обрат. Това стана в 58-ата минута, когато отново Дел Пиеро бе на левия фланг, центрира и брилянтно пласиралият се Амаури по идентичен начин прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Стекеленбург, който късно реагира.
Луис Суарес, който получи жълт картон и ще пропусне реванша в Торино, имаше добра възможност в 63-ата минута, но отбраната на Юве се справи. Веднага след това Сийм Де Йонг отправи страховит далечен удар, който премина встрани от целта. Един от най-активните в състава на Аякс Суарес продължи да тормози защитата на „Старата госпожа” и негов удар след индивидуална акция бе избит от Буфон в 69-ата минута.
Натискът на домакините се засилваше все повече и повече, но Ювентус тактически стоеше по-добре.
Де Йонг щеше да счупи страничната гредата в 78-ата минута, след като стреля от дъгата пред пеналтерията.
В края резервата Сук не успя да засече центриране на Деми Де Зеув.
Резервата Салихамиджич получи директен червен картон в добавеното време за удар с бутоните напред срещу противников състезател и ще пропусне втория мач от 1/16-финалите.

Реваншът е на 25 февруари от 22:05 ч.

АЯКС – ЮВЕНТУС 1:2

1:0 Сюлеймани (16’)
1:1 Амаури (32’)
1:2 Амаури (58’)

АЯКС: Стекеленбург, Вертонген, Алдервейрелд, Олегер, Ван дер Вийл, Де Йонг, Енох (86 - Сук), Де Зеув, Емануелсон (73 - Ериксен), Суарес, Сюлеймани (80 - Ромедал)

Старши треньор: Мартин Йол

ЮВЕНТУС: Буфон, Дзебина (46 - Григера), Легроталие, Киелини, Маркизио, Мело, Сисоко, Де Челие, Диего (80 - Трезеге), Амаури (70 - Салихамиджич), Дел Пиеро