Рома нокаутира Юве
Sunday, 24 January 2010 12:20
sissoko_roma.jpgКризата в италианския гранд Ювентус продължава да се разраства с пълна сила. Момчетата на Чиро Ферара загубиха с 1:2 от Рома на своя стадион в съботното дерби от 21-ия кръг на италианската Серия "А". "Старата госпожа" отново разочарова с играта си и това доведе бурни освирквания от страна на собствените тифози, които изгубиха всякакво търпение.
Рома от своя страна стигна до ценен обрат с гол на Рийзе в добавеното време, а Клаудио Раниери успя да си извоюва сладко отмъщение от "бианконерите". "Вълците" се бетонираха на третото място, а кандидат шампионът Ювентус вече е извън четворката.

Двубоят започна без Тоти на терена, след като при температура от минус шест градуса Раниери реши да не рискува с него. Още във втората минута обаче Лука Тони контузи прасеца на десния си крак и трябваше да напусне принудително терена. Така, Принца на Рим се появи в игра за първи път от месец без дори да е загрял. Над 3000 тифози на римляните напълниха своя сектор и подкрепяха столичани през цялата среща, а след попадението на Рийзе изпаднаха в екстаз. Освен множеството проблеми, Юве не можеше да разчита и на подкрепата на своите най-верни тифози от "Курва Ширея". Секторът бе затворен вследствие на наказание от един мач заради расистките обиди срещу таланта на Интер Марио Балотели. С течение на времето Ювентус взе инициативата и се пренесе в половината на "вълците", но момчетата на Чиро Ферара бяха много неточни в опитите си да поразят вратата, пазена от Жулио Серджо.
Григера, Амаури, Сисоко, Дел Пиеро, Легроталие и Маркизио опитаха удари от различни дистанции, но никой от тях не успя да намери очертанията на вратата. От своя страна Рома играеше на контраатаки и разчиташе на изнесените напред Тоти и Вучинич. В самия край на полувремето черногорецът имаше добра възможност да се разпише, но ударът му по диагонала премина над вратата на Рома.
Така първата част завърши при нулево равенство, въпреки натиска на „бианконерите”.

Второто полувреме бе далеч по-интересно от първото и още в 51-ата тифозите на "Старата госпожа" имаха повод да празнуват, защото техният идол и капитан на тима Алекс Дел Пиеро успя да изведе Юве напред в резултата. След грешка на Жуан топката попадна в Дел Пиеро, който с великолепен диагонален удар от въздуха с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл на Жулио Серджо. Незнайно защо обаче, след попадението Ювентус спря да играе и започна да разчита само на центрирания към самотния Амаури, който обаче бе добре пазен от защитата на Рома и успя да нанесе едва един удар с глава, който бе спасен без проблеми от Жулио Серджо.
Последваха атаки на двата тима без резултат, но в 67-ата минута левият бек на торинци Фабио Гросо извърши нарушение срещу Родриго Тадей в наказателното поле и рефера отсъди 11-метров наказателен удар за гостите. Франческо Тоти бе точен от бялата точка за 1:1, въпреки че Буфон успя да усети ъгъла.
Юве отново наложи териториален натиск след изравняването, който обаче не доведе до нищо по-опасно освен още един удар с глава на Амаури, който също не бе проблем за Жулио Серджо.
Така се стигна до 83-ата минута, когато при една от контраатаките на Рома, Рийзе се озова сам срещу Буфон пред наказателното поле, успя да го преодолее, а стражът на домакините го фаулира и получи директен червен картон, като самият Буфон също се съгласи с решението на арбитъра. Така Джиджи остави отбора си с човек по-малко до края на мача. Алекс Дел Пиеро бе жертван, а на негово място влезе резервният вратар Алекс Манингер.
До края на срещата Рома наложи натиск, но защитата на Ювентус се справавяше с атаките на "вълците" до края на редовното време. В даденото от съдията продължение обаче отбраната на Юве се пропука и това доведе до нова загуба. Давид Пизаро намери Рийзе в наказателното поле с дълго центриране, а норвежецът вкара страхотен гол с глава, матирайки резервата Манингер за крайното 1:2.

Това бе осма загуба в последните 12 мача на Ювентус във всички турнири, и трета поред като домакин в Серия "А", докато Рома записа осма победа в последните 11 мача, като към тях добавим три равенства.

Ювентус – Рома 1:2

1:0 Дел Пиеро 51'
1:1 Тоти (д) 68'
1:2 Рийзе 90+2'

Ювентус: Буфон, Григера (Кандрева 77'), Легроталие, Киелини, Гросо, Салихамиджич, Сисоко, Маркизио, Диего, Дел Пиеро (Манингер 85'), Амаури (Паолучи 90')

Старши треньор: Чиро Ферара

Рома: Жулио Серджо, Касети, Жуан, Бурдисо, Рийзе, Тадей, Де Роси, Пизаро, Перота, Вучинич, Тони (Тоти 8')

Старши треньор: Клаудио Раниери

Жълти картони: Гросо, Салихамиджич (Ювентус), Тадей, Бурдисо, Де Роси (Рома)