Милан погреба Юве на Ферара
Monday, 11 January 2010 08:47
amauri_nesta.jpgОтборът на Милан разби с 3:0 като гост Ювентус в дербито от 19-ия кръг на Серия "А". В герой за "росонерите" се превърна Роналдиньо, който отбеляза две попадения през втората част (71, 88), докато Алесандро Неста бе открил в 29-ата минута с третия си гол за сезона. По този начин момчетата на Леонардо демонстрираха, че са конкурент номер едно на шампиона Интер за Скудетото. "Червено-черните" вече имат 37 точки и мач по-малко, докато "нерадзурите" са с осем точки преднина. Интересното е, че след две седмици двата тима се изправят в директен сблъсък. Ювентус пък показа отново, че е в криза, след като загуби четвърти от последните шест мача в калчото.

Днешното дерби бе 202-ото в историята на сблъсъците между Юве и Милан, а гостите записаха общо 62-ия си успех и 45-ти в Серия "А". Победата е първа за "росонерите" през последните пет години срещу вечния съперник, а последната победа в Торино бе преди шест години.
"Бианконерите" останаха на трета позиция с актив от 33 точки заедно с отбора на Наполи.
Тифозите на Старата госпожа побесняха след втория гол във вратата на Александър Маннигер и започнаха да освиркват любимците си, като  демонстративно ултарсите започнаха да напускат стадиона, запалвайки седалки в своя сектор.
Мачът се игра при минусови температури, а треньорите имаха проблеми от самото начало. Чиро Ферара не можеше да разчита поради различни причини на Джанлуиджи Буфон, Мауро Каморанези, Мохамед Сисоко, Давид Трезеге, Виченцо Якуинта, Хосе Мартин Касерес и Себастиан Джовинко, но въпреки това Алесандро Дел Пиеро отново остана на пейката. Специалистът заложи на 4-4-1-1 с Диего зад Амаури. Леонардо пък трябваше да реди състава си без Кларънс Зеедорф, Алешандре Пато, Джанлука Дзамброта и Масимо Одо, като заложи на същите 11, разгромили с 5:2 Дженоа през седмицата.
Играчите му не го разочароваха и спечелиха съвсем заслужено двубой без много положения. Срещата започна в доста мудно темпо, като двата отбора не сътвориха нищо опасно пред една от двете врати в първите 10-ина минути. В 13-ата минута Диего напредна отляво, залъга двама бранители на Милан и влезе в полето и стреля, но ударът му по диагонала мина встрани от вратата на Дида. Така се стигна до 29-ата минута, когато след корнер на Андреа Пирло, Фелипе Мело и Кристиан Поулсен не се ориентираха правилно и Неста на метър от голлинията откри. В минутите след попадението играта се пренесе в центъра на терена, а „росонерите” умело задържаха топката далеч от своята врата.
В 39-ата минута след центриране от ъглов удар и последвалото меле в полето на Милан, Киелини стреля от 5-6 метра, но ударът му попадна право в тялото на Дида. Манингер пък трябваше да показва рефлекс след изстрел на Тиаго Силва, а удар с глава на Роналдиньо рикошира в защитник на метър от вратата.
В последната минута на полувремето Тиаго Силва стреля много силно от 30 метра, топката се насочи застрашително към долния ляв ъгъл на Манингер, но стражът на „старата госпожа” успя да избие в корнер. Бекъм центрира от ъгловия удар, Роналдиньо се извиси над всички и стреля с глава, но топката рикошира в Киелини и мина на сантиметри над напречната греда. Така първата част завърши с минимално предимство за „росонерите”.

Втората част започна много активно за домакините, които в първите 90 секунди създадоха повече възможности от колкото за първите 45 минути. Второто полувреме започна с опасен изстрел на Кристиан Поусен от 25 метра, ударът му се отклони в тялото на бранител на „росонерите” и мина над вратата на Дида. В 48-ата минута след центриране от фаул, Киелини стреля с глава право в ръцете на бразилския страж на гостите. В ответната атака Роналдиньо проби отляво и намери Бекъм в наказателното поле, който се обърна и стреля, но ударът му мина на около метър над напречната греда.
С всяка изминала минута "росонерите" все по-добре задържаха противника си далеч от Дида. Ферара, под натиска на публиката и виждащ безидейната игра на своите, пусна в игра Дел Пиеро, който за 30 минути на терена не успя да напомни за себе си, като дори имаше възможност на три пъти да изпълни своя специалитет - пряк свободен удар.
В 68-ата минута Пирло с далечен пас се опита да намери Бориело в наказателното поле на Ювентус. Киелини и Манингер се сблъскаха при опита си да изчистят топката и тя попадна в краката на нападателя на Милан. Бориело се опита да се обърне и стреля, но притичал бранител на „старата госпожа” успя да парира удара му. Само три минути по-късно воденият от Леонардо тим нанесе своя съкрушителен удар в мача. Пирло центрира от корнер към близката греда, където Роналдиньо отклони топката с глава. Кълбото рикошира в крака на Де Челие и влетя за втори път в мрежата зад Манингер.
След втория гол на Милан част от тифозите на Ювентус си тръгнаха от стадиона, а друга част запалиха седалките, както и множество димки. В 80-ата минута Дел Пиеро стреля от пряк свободен удар, но топката мина над вратата на Дида. Осем минути по-късно играчите на Милан направиха преднината си класическа и подпечатаха трите си точки. Бекъм пое кълбото по дясното крило и центрира в малкия пеналт към Фламини. Французинът отклони топката с глава към задната греда, където бе Роналдиньо, който спокойно си спря топката на гърди и я прати във вратата на Манингер – 0:3. До края на мача никой не се съмняваше, че воденият от Леонардо тим ще запише първа победа в Торино в последните 5 години.

Ювентус – Милан 0:3
0:1 Неста (29’)
0:2 Роналдиньо (71’)
0:3 Роналдиньо (88’)

Ювентус: Манингер, Киелини, Канаваро, Гросо, Григера, Мело, Салихамиджич (60’ Дел Пиеро), Маркизио, Поусен (63’ Де Челие), Диего, Амаури

Милан: Дида, Абате, Неста, Силва, Антонини, Гатузо (65’ Фламини), Пирло, Амброзини, Бекъм, Бориело (85’ Хунтелаар), Роналдиньо

Жълти картони: Амброзини (Милан); Поусен, Амаури (Ювентус)

Главен рефер: Дамато