Ювентус се сгромоляса
Sunday, 29 November 2009 20:34
amauri_cagliari.jpgИталианският гранд Ювентус загуби с 0:2 гостуването си на Каляри и се отдалечи на осем точки от шампиона и лидер в Серия "А" Интер, седмица преди супeрдербито между двата тима в Торино.

"Бианконерите" допуснаха своето трето поражение за сезона в Серия "А" от 14 мача след невероятен гол на Нене в 30-ата минута и на заменилия го Матри в края на срещата. Юве има 27 точки, докато Каляри е седми с 22 точки.
Чиро Ферара реши в последния момент да заложи на невъзстановения Амаури и остави Алесандро Дел Пиеро на пейката.

Клаудио Макизио, Мауро Каморанези и Диего бяха тримата футболисти зад бразилския голмайстор, но през първата част Каляри игра по-добре и заслужено се прибра с гол преднина в съблекалнията. Той бе дело на бразилския нападател Нене, който отбеляза невероятно попадение от над 25 метра в горния ляв ъгъл на безпомощния Джанлуиджи Буфон в 30-ата минута. Голът му бе шести общо и втори поред срещу един от грандовете на Апенините. Миналата седмица той се разписа във вратата на Милан.

Домакините от Сардиния показаха много смела игра и напълно заслужено стигнаха до победата в този мач, благодарение на попаденията на Нене в 30-ата минута и Матри в 90-ата минута.

Отборът на Каляри започна много силно мача и сардинци можеха да открият резултата още в 10-ата минута, когато Нене подаде топката с глава към Лацари, който също игра с глава, но в крайна сметка стражът на гостите от Торино Джиджи Буфон успя да улови коженото кълбо.

Отборът на Ювентус пък започна двубоя безидейно слабо. Торинци имаха малко възможности за гол, като първата такава за този мач бе в 27-ата минута, когато Диего изпробва да изненада от 30 метра стража на домакините Федерико Маркети, но последният си бе на мястото.

Само три минути по-късно логичното се случи и отборът на Каляри поведе в резултата. В ситуацията Давиде Биондини подаде късо от фаул на Нене, който със страхотен диагонален удар от около 25 метра откри резултата в полза на домакините.

В 44-ата минута гостите можеха да изравнят, но силният удар на Диего от около 20 метра не бе точен.

През втората част Юве се опита да промени развоя и натисна своя противник. Но така и не създаваше чисти голови положения. Гол на Амаури с глава бе отменен в самото начало на полувремето заради засада, а по-късно бившият играч на Палермо протестираше срещу рефера Де Марко за неотсъдена дузпа за нарушение срещу него при поредното центриране на Каморанези. Ферара пусна в игра Дел Пиеро на мястото на Маркизио, но до чисти положения не се стигаше, а всички опасни удари бяха спасени от стража на домакините Федерико Маркети.

Първото 100%-ово положение за втората част пред торинци бе факт в 83-ата минута, когато Диего за пореден път изпробва силен далечен удар, който за пореден път не успя да влезе във вратата на домакините. Няколко минути по-късно Александро Дел Пиеро засече с глава центриране на Джовинко, но топката отново не връхлетя във вратата на Каляри.

Така се стигна до 89-ата минута на срещата, когато при светкавична контраатака Матри преодоля майсторски Фабио Канаваро и останал сам срещу Буфон, не сгреши, хвърляйки тифозите на отбора в еуфория. Юношата на Милан се разписа срещу "росонерите" преди седмица и вече изравни своя персонален рекорд за голове в Серия "А" за един сезон - 6.

Успехът бе осми в последните десет мача на Каляри в калчото. Юве пък допусна второ поражение в рамките пет дни с 0:2 след това от Бордо в Шампионската лига и евентуална загуба от Интер другата седмица в Торино може да се окаже фатална за Ферара, но и за тима, който има амбициите да спечели Скудетото.

Така двубоя, Каляри стана 7-и в класирането с актив от 22 точки, докато Юве е 2-и с 27 точки. Ако Милан успее да спечели мача с Катания, то тогава Ювентус може да изпусне втората позиция.