Амаури спаси Юве
Saturday, 17 October 2009 21:41
diego_amauri.jpgОтборите на Ювентус и Фиорентина не успяха да се победят в първото дерби от 8-ия кръг на Серия „А".

На стадион „Олимпико" в Торино двата тима завършиха наравно 1:1, след като си размениха по един бърз гол до 20-ата минута.

Мануел Варгас откри за гостите в 5-ата минута след подаване на Стефан Йоветич, а в 19-ата минута Амаури изравни отблизо след неуспешен удар на Виченцо Якуинта. Интересното е, че това бе първи гол за бразилския нападател не само за този сезон, а от осем месеца насам в калчото.

За последно бившият играч на Палермо бе точен на 15-и февруари, когато се разписа при равенството със Сампдория 1:1 от 24-ия кръг на миналия сезон в Торино. Голът бе общо 13-и за чакащия италиански паспорт играч на „бианконерите" в шампионата.

Срещата започна с изненадващ натиск на гостите от Флоренция, които успяха да поведат в резултата още в 5-ата минута. Йоветич изведе Варгас на чиста позиция, който останал очи в очи с Буфон стреля технично и прати топката в мрежата за 0:1. Само 10 минути по-късно обаче Юве успя да се върне в мача - Кристиан Поулсен прати едно прострелно центриране в наказателното поле, Якуинта обърна посоката на топката към пеналта, а Амаури засече коженото кълбо и го прати в мрежата на Фрей за 1:1.

Изравнителното попадение даде криле на домакините и в следващите няколко минути те успяха да стигнат до няколко много опасни положения, но пропуски направиха Амаури и Якуинта. Двамата крайни бранители на „бианконерите” Фабио Гросо и Зденек Григера бяха много активни през първата част и създадоха доста напрежение пред вратата на гостите, но до нов гол така и не се стигна. Към края на полувремето пък Фиорентина също създаде две опасности за гол, но Йоветич и Варгас изпуснаха от отлични позиции.

През втората част двата отбора понамалиха темпото, играта се водеше предимно в центъра на терена и бе придружавана с много нарушения и накъсвания на играта. Все пак двата отбора създадоха немалко положения за гол, но пропуски направиха Диего и Амаури за домакините, както и Йоветич и Гоби за гостите.

Така до края на мача двата отбора не можаха да си вкарат втори гол, като поделиха по една точка и вече имат актив от 15 точки в първенството. Двата тима делят третата позиция, докато Интер и Сампдория са с точка повече на върха.

Двубоят бе номер 200 за наставника на „виолетовите” Чезаре Прандели начело на Фиорентина. Специалистът реши да остави на пейката Адриан Муту за сметка на най-добрите си футболисти в момента Йоветич и Алберто Джилардино, като последният бе единствения нападател за гостите.

Старши-треньор на домакините Чиро Ферара пък за първи път откакто е начело на Ювентус имаше възможността да заложи на Мохамед Сисоко, който отсъстваше от терените точно 244 дни поради травма. Бившият полузащитник на Ливърпул игра в халфовата линия заедно с Фелипе Мело и Кристиан Поулсен, а Диего, Амаури и Виченцо Якуинта водеха атаката на „Старата госпожа”.

Под проливния дъжд в Торино срещата бе напълно равностойна, като в последните секунди Алберто Джилардино пропусна идеална възможност да нокаутира домакините и да се разпише за четвърти път в калчото през този сезон и общо четвърти за тази седмица след хеттрика за „Скуадра адзура”.

Юве вече четири поредни мача не познава вкуса на успеха в Серия ”А”, където записа едва три точки, докато за Фиорентина равенството е второ поред след домакинското 0:0 с Лацио в миналия кръг.

След това равенство Юве и Фиорентина запазиха позициите си във временното класиране. „Бианконерите” остават на трето място с актив от 15 точки, а „виолетовите” са на 4-а позиция със същия точков актив.

Ювентус – Фиорентина 1:1