Геният на Дел Пиеро изкачи Юве на върха
Saturday, 24 January 2009 23:58

juve1.jpgЮвентус победи с минималното 1:0 Фиорентина в дербито от 20-ия кръг на Серия "А" и е новият водач в класирането. Брилянтен пас на капитана Алекс Дел Пиеро позволи на младока Маркизио да вкара първия си гол за "Старата госпожа" и да донесе на тима така ценния успех, с който Юве застигна шампиона Интер. Двата отбора са начело с по 43 точки, като "бианконерите" имат по-добра голова разлика. Още утре обаче Моуриньо и компания могат да си върнат лидерството при домакинството на Сампдория.

Победата дойде по възможно най-трудния начин за възпитаниците на Клаудио Раниери. В немалки периоди от мача те бяха принудени да се приберат плътно в половината си и да отбиват неспирните атаки на гостите. Само блестящите намеси на Джиджи Буфон и малшансът на Джилардино попречиха на "виолетовите" да си тръгнат със заслужена точка. През първото полувреме попадение на Джила бе отменено заради засада,предизвикала бурното недоволство на щаба на Фиорентина.

Предпазливото начало бързо премина в остри атаки и към двете врати. Постепенно домакините се освободиха от напрежението и логично поведоха. Заслугата за гола бе изцяло на Дел Пиеро, който пусна хитър пас в коридор към нахлуващия в наказателното поле Маркизио и халфът технично прати топката в ъгъла, реализарайки първото си попадение с екипа на Юве. Секунди по-късно ветеранът Недвед проигра отлична възможност да удвои, като стреля покрай вратата. От средата на полувремето Фиорентина се изнесе по-напред и на свой ред създаде няколко опасни положения пред Буфон. В 33-ата минута Сантана нацели гредата, след което атаката на гостите продължи и Буфон с мъка изби силен шут на Монтоливо. Топката попадна в Джилардино, който незабавно я прати в мрежата, но страничният рефер вдигна флага за засада.

Секунди преди почивката Дел Пиеро пак напомни за себе си и изведе Маркиони очи в очи с Фрей, но и двата удара на крилото попаднаха в тялото на вратаря. Тимът от Флоренция бе близо до изравняването в ответната атака. Центриране отдясно прехвърли защитата на Юве, но Кролдруп и Гамберини се сблъскаха и никой не можа да нанесе сериозен изстрел.

През второто полувреме Фиорентина съвсем овладя центъра на терена благодарение на активните действия на Кузманович, Монтоливо, Мело и Йоветич. Талантливият черногорец изигра страхотен мач, като имаше шанс да изравни в самия край на двубоя, но Буфон с вещина блокира шута му. Стражът на Ювентус показа класа в още няколко ситуации, включително и след удар на Джилардино от няколко метра. На другата врата Фрей също не скучаеше. Той извади мощен изстрел на Григера още в началото на полувремето, а в 83-ата минута излезе съобразително и не позволи на резервата Джовинко да се разпише.

Десетина минути преди края Раниери си навлече гнева на публиката, сменяйки Дел Пиеро. Звездата на Юве остана видимо ядосан от решението на наставника, но за радост и на двамата финалният натиск на Фиорентина не доведе до гол и трите точки останаха в Торино.

ЮВЕНТУС - ФИОРЕНТИНА 1:0 (1:0)
1:0 Маркизио (21)

ЮВЕНТУС (4-4-2): Буфон; Григера, Мелберг, Легроталие, Де Челие; Маркиони, Маркизио, Дзанети (90 - Поулсен), Недвед; Амаури, Дел Пиеро (78 - Джовинко)
Старши треньор: Клаудио Раниери
ФИОРЕНТИНА (4-3-1-2): Фрей; Дзаури, Гамберини, Кролдруп, Паскуал; Гоби (46 - Кузманович), Мело, Монтоливо; Йоветич; Сантана (72 - Бонацоли), Джилардино
Старши треньор: Чезаре Прандели

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Григера, Дзанети (Ю); Монтоливо, Мело (Ф)
СЪДИЯ: Сакани