Юве пропиля златен шанс да се залепи за Интер
Monday, 19 January 2009 02:08
lazio-juve.jpgЮвентус завърши наравно 1:1 в дербито с Лацио и пропусна отлична възможност да съкрати само на точка аванса на шампиона Интер. 4 минути преди последния съдийски сигнал на двубоя в Рим защитникът на Юве Никола Легроталие нацели десния страничен стълб и не можа донесе така жадуваната победа за възпитаниците на Клаудио Раниери. Домакините обаче също има за какво да съжаляват, защото в добавеното време резервата Паскуале Фоджа се размина с топката на метър от вратата на Манингер. Така Ювентус събра 40 точки, изоставайки с 3 от водача Интер, който днес бе сразен с 1:3 от Аталанта.

Неочакваната издънка на Интер несъмнено допринесе за още по-голямата мотивация в редиците на Юве, но през първите 20 минути футболистите на "Старата госпожа" изглеждаха неориентирани и отстъпиха инициативата на домакините. Ударното трио на Лацио Сарате - Пандев - Роки търсеше по всякакъв начин пролуки в защитата пред Манингер, но грешката дойде от самия вратар. Австриецът допусна куриозен гол, който дълго ще стряска съня му. Той подцени фалцов удар на Кристиян Ледесма от фаул почти на тъчлинията и засрамен извади топката от мрежата. Зрелищното попадение на аржентинския халф можеше да бъде последвано от гол на Пандев, но сантиметри не достигнаха на нападателя да засече кълбото след мощен шут на Роки и намеса на Манингер. Юве отговори бързо и в 30-ата минута резултатът беше изравнен. Капитанът Дел Пиеро центрира от корнер, бранителите на Лацио изпуснаха Мелберг и шведът с глава препарира Карисо - 1:1.

Публиката на "Олимпико" се отнесе доста негативно към бившия си идол Павел Недвед, а ветеранът си навлече още повече освирквания в средата на полувремето, когато при едно единоборство удари Лихтщайнер, но се размина без картон.

Ако до почивката мачът беше равностоен, то през втората част Ювентус наложи своя стил на игра и действията все по-често се развиваха в полето на "орлите". Карисо с мъка отрази шут на Момо Сисоко, а пасивният до момента Амаури пробва хубав удар с глава още в началните минути. За Лацио стана трудно да задържа топката и повечето атаки на тима се развиваха с дълги подавания към бързите Сарате и Пандев. С напредването на времето обръчът около вратата на Карисо се стесняваше. Раниери пусна младия Маркизио, а в последните 10 минути рискува като смени Дел Пиеро и вместо него вкара Джовинко, но и този ход не донесе победата. Най-добрата възможност се откри пред включилия се напред Легроталие, но неговият шут облиза гредата и излезе в аут.

Треньорът на Лацио Делио Роси със сигурност ще остане доволен от резултата, но не и от поведението на Мауро Сарате. Аржентинският голмайстор дори не се опита да скрие разочарованието си от факта, че бе заменен и отправи невъздържани жестове по адрес на Роси. Резервата на Сарате Паскуале Фоджа можеше да се превърне в герой за тима си в последните секунди, но малко не му достигна да засече прострелно центриране отдясно.

ЛАЦИО - ЮВЕНТУС 1:1 (1:1)
1:0 Ледесма (24)
1:1 Мелберг (30)

ЛАЦИО (4-3-3): Карисо; Лихтщайнер, Диаките, Розенал, Раду; Дабо (71 - Де Силвестри), Ледесма, Мегни (62 - Броки); Пандев, Роки, Сарате (77 - Фоджа)
Старши треньор: Делио Роси

ЮВЕНТУС (4-4-2): Манингер; Мелберг, Легроталие, Ариаудо, Молинаро; Маркиони, Сисоко, Дзанети (71 - Маркизио), Недвед; Амаури, Дел Пиеро (80 - Джовинко)
Старши треньор: Клаудио Раниери

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Дабо, Раду, Лихтщайнер (Л); Дел Пиеро, Молинаро, Сисоко (Ю)