Ювентус разсипа Милан с 4:2 в италианско "Ел Класико"
Monday, 15 December 2008 18:28
cover_milan_2.jpgДерби №200 между Ювентус и Милан показа, защо тези два отбора са най-титулуваните в Италия. Изключителен мач, въпреки лошото време, 6 гола, 1 червен картон и в крайна сметка победа на Юве с 4:2. "Старата госпожа" взе успех №70 срещу Милан. Тази победа прати Юве на второ място в класирането с 33 точки – 6 по-малко от лидера Интер.

На терена излязоха два отбора с 44 титли на Италия (27:17), 8 световни шампиони (2:6 в групите на двата отбора за този двубой), 4 "Златни топки" (1:3), и 9 КЕШ (2:7). Милан трябваше да се справя  без звездата Кака, който не се възстанови от травмата получена онзи ден. Аут бе и Матю Фламини. При тази ситуация Карло Анчелоти заложи на Роналдиньо и Зеедорф, зад самотния нападател Пато. Естествено не играха и контузените Гатузо, Неста, Бориело и Бонера.

Освен обичайните липсващи заради травма Буфон, Трезеге, Дзебина, Поулсен и Тиаго, извън борда за Юве остана Мауро Каморанези. На негово място излезе Маркиони. В нападение бе тандемът Дел Пиеро – Амаури. В крайна сметка от четири носителя на "Златната топка" в двата отбора само двама излязоха на терена – Недвед и Роналдиньо.

Специалистите очакваха равностоен и скучен сблъсък. Под проливния дъжд в Торино обаче нещата не бяха точно така. Още в 16-ата минута Юве поведе. Съдията Рицоли отсъди 100%-ва дузпа за домакините. Янкуловски се хвърли в краката на Дел Пиеро и реферът посочи бялата точка. На повторението ясно се видя, че чехът удари левия крак на нападателя. Останаха съмнения обаче, да Алекс не е бил в засада в момента на паса към него. Капитанът на Юве не пропусна да вкара гол №251 с бяло-черния екип.

Милан обаче натисна съперника и още в следващата атака Масимо Амброзини направи пропуска на годината. Роналдиньо нахлу отляво в наказателното поле и сложи топката на главата на Амброзини. Той обаче от 4 метра фронтално срещу вратата не уцели. След това Пирло пробва своя късмет от фаул, но Манингер успя да боксира. Топката стигна до Зеедорф, но той предпочете да центрира, вместо да стреля и опасността се размина. Холандецът изигра мач №300 в Серия А.

Лошата новина за Юве бе контузията на Павел Недвед. Чехът отстъпи мястото си на Паоло Де Челие и Роналдиньо остана единствената "Златна топка" на игрището. Все пак натискът на Милан даде резултат в 31-ата минута. Каладзе изведе Роналдиньо отляво, той подаде перфектно към връхлитащия Пато и младият бразилец изравни с удар от 5 метра.

Радостта на Милан трая само 3 минути. В 34-ата от ъглов удар Дел Пиеро сложи топката на главата на Киелини за 2:1. В 41-ата минута Юве нанесе трети удар. Де Челие проби отляво и центрира към Амаури, който с глава вкара деветия си гол за сезона в Серия А. Бразилецът призна преди мача, че мечтае за гол със задна ножица и опита нещо такова в началото, но неточно. Този път обаче нямаше милост.

На почивката Карло Анчелоти пусна в игра Андрий Шевченко на мястото на Емерсон. Първият шанс през втората част бе за Юве. Удар на Маркизио от около 30 метра профуча над гредата. В 50-ата минута Мохамед Сисоко опита своя шанс с мощен удар извън наказателното, но Абиати изби. Милан отвърна на удара с гол на Масимо Амброзини. Халфът стреля отдалеч, топката се отклони от Киелини и излъга вратаря Манингер за 3:2. Надеждите на "росонерите" за обрат до голяма степен бяха охладени в 65-ата минута, когато Джанлука Дзамброта бе изгонен за втори жълт картон. Бившият идол на тифозите на Юве закъсня със шпагата, съсече нахлуващия в наказателното поле Паоло Де Челие, поздрави съдията и напусна терена под бурните освирквания на 30-хилядната публика.

4 минути по-късно Юве вкара четвърти гол. Сисоко пусна трудна топка към Амаури, който успя да я поведе с глава и майсторски да я вкара в близкия ъгъл за 4:2. Десетото попадение на бразилеца този сезон напълно успокои трибуните, които не спряха да пеят песните на победата до самия край. Милан напълно грохна и само късметът спаси Абиати в следващата атака. Амаури нахлу отдясно, върна към Дел Пиеро, който с грациозен финт остави на земята приятеля си Амброзини, но ударът му от 7 метра срещна страничната греда.

Дори старата хрътка Пипо Индзаги нямаше как да спаси Милан. Бившият идол на Юве влезе в игра четвърт час преди края. Супер Пипо все пак имаше шанс да вкара, но ударът му с глава в 81-ата минута бе право във вратаря Манингер. В последната минута и резервата Винченцо Якуинта можеше да се разпише, но останал сам срещу Абиати, не успя да вкара.

Юве все пак взе заслужена победа и 4-те гола изглежда бяха минималното с което си тръгнаха гостите. "Бианконерите" се очертават като основния съперник на Интер за скудетото.