Рутинна победа изстреля Юве на върха
Friday, 14 November 2008 00:29
genoa3.jpgСлед 915 дни пауза, Ювентус отново е на върха в Серия А. "Бианконерите" спечелиха 4:1 изтегления мач от 12-и кръг срещу Дженоа. "Старата госпожа" вече има 24 точки, колкото и Интер. Нерадзурите обаче имат с един гол повече по-добра голова разлика.

Ювентус не е бил начело в калчото от 14 май 2006 г. (първите 3 кръга от сезона не влизат в сметките на тази статистика) Тогава "бианконерите "спечелиха 29-ата си титла. Малко след това тя бе отнета и присъдена служебно на Интер. Ювентус пък бе изпратен в Серия "Б" заради уговаряне на мачове.

Мачът с Дженоа трябваше да се играе в събота, но бе изтеглен за тази вечер, защото на "Олимпико" в Торино в събота ще играе националния отбор на Италия по ръгби. Дженоа не е печелила в Торино от 1991 г., когато надделя с 1:0 с гол на Томаш Скухрави.

Треньорът на Юве Клаудио Раниери пусна в атака Дел Пиеро и Амаури. Още в 6-ата минута чудесната форма на капитана Дел Пиеро даде резултат. Той изведе отлично Зденек Григера отдясно на наказателното поле. Защитникът нахлу в пеналта и от малък ъгъл с диагонален удар откри резултата. Това бе втори гол за чеха в Серия А. Първият му бе отново срещу Дженоа, но в Генуа миналия сезон. Звездата на гостите Диего Милито създаде и изпусна отлична възможност да изравни в 19-ата минута. Лидерът при реализаторите в Серия А финтира Легроталие и Киелини, но стреля извън вратата. В 26-ата минута Юве реши всичко с втори гол. Григера центрира отдясно и Амаури с прекрасен удар с глава в ъгъла и направи 2:0. Гостите от Дженоа се разправяха дълго със съдията, след като Милито бе спрян за много спорна засада малко преди почивката. Това бе второ подобно решение на страничния рефер, който в началото отсъди несъществуваща засада на Паладино. Гостите продължиха да атакуват. Гасбарони опита удар, топката се отклони от Маркиони и излъга вратаря Манингер. Австриецът все пак успя да избие в гредата, а при мелето след това нямаше кой да вкара. Малко преди почивката Юве пропусна трети гол. Молинаро излезе на чиста позиция след чудесен пробив на Дел Пиеро. Ударът на Молинаро премина през вратаря Рубиньо, но бившият играч на Юве Доменико Кришито изби пред голлинията.

През втората част Дженоа продължи да играе без страх и създаваше добри положения пред вратата на домакините. В 50-ата минута Милито намери Паладино, който обаче не успя да уцели вратата от точката на дузпата. Скули също направи добър пробив по фланга, но ударът му бе в аут. Истинска голова вихрушка се разрази в края. Винченцо Якуинта се появи на терена на мястото на Амаури в 84-ата минута. Само минута след това той вкара трети гол. Дел Пиеро му подаде чудесен извеждащ пас и с удар извън наказателното поле Якуинта вкара топката в долния десен ъгъл. Дженоа все пак стигна до гол минута преди края. Никола Легроталие игра с ръка в наказателното поле и съдията Роки отсъди дузпа. Диего Милито я реализира и вкара 10-ия си гол от началото на сезона. Аржентинецът води при реализаторите с 2 попадения повече от Джилардино (Фиорентина). В даденото от съдията продължение влезлият като резерва Сократис Папацатопулос си заби куриозен автогол и оформи крайното 4:1. 20-годишният защитник отклони топката и прехвърли вратаря Рубиньо.

Юве взе 7-ата си поредна победа във всички турнири и вече е реален претендент за титлата. Дженоа пък останаха седми с 4 точки по-малко от лидерите Интер и Юве.