Ювентус спечели "Бира Морети" и загуби Недвед
Friday, 22 August 2008 14:25

nedved_birramoretti.jpg Ювентус спечели предсезонния турнир "Бира Морети" след като записа две победи с дузпи срещу Наполи и Милан. И двете срещи завършиха 0:0, а при изпълненията от наказателната точка "бианконерите" и в двата случая се наложиха с 5:4.В другия двубой Милан измъкна победа с 1:0 над Наполи с късен гол на Палоски. Така "росонерите" останаха втори, а домакините - трети.

На този турнир отборите експериментираха с доста нестандартни състави поради отсъствието на много основни фигури в тимовете си. Това бе една от причините за слабата резултатност и мудната игра. Все пак треньорите получиха възможност да изпробват някои от по-младите играчи в тимовете си и да преценят доколко могат да разчитат на тях през новия сезон.

Освен това срещите бяха по 45 минути (2 полувремена по 22:30 мин.), като регламентът бе същият като на "ТИМ къп" - 3 точки за победа, 2 за такава след дузпи и 1 за загуба след 11-метрови удари.

В първият двубой Ювентус победи Наполи след изпълнение на дузпи. В редовното време двата тима не успяха да си отбележат попадения, а при дузпите "бианконерите" показаха по-здрави нерви и се наложиха с 5:4. Срещата се игра в две кратки полувремена по 22:30 минути. В първата част Юве бе по-дейният тим и Амаури и Джовинко имаха своите възможности за гол, но не се възползваха. Във втората част първо Наполи имаше шанс, но Ринаудо стреля неточно с глава, а след това Джовинко и Амаури на два пъти застрашиха вратата на домакините, но отново без успех. Де Зерби пък отправи опасен удар от фаул, но и той не порази вратата. Така при дузпите пропуск на Де Зерби при първото изпълнение и точна стребла на всички играчи на Юве донесе успеха на "старата госпожа".

В следващия мач Милан победи минимално Наполи с 1:0 и така остави домакините без шанс за първото място. Срещата бе доста по-интересна от първата. Палоски можеше да открие в началото, а Кларън Зеедорф пропусна да се разпише с прекрасен удар от около 18 метра. Най-удобната възможност дойде в 37-та минута, когато Дида комично изпусна една топка в наказателното поле и точно когато голът изглеждаше сигурен Русото изчисти топката. Всичко вървеше към дузпи, но в последната минута Палоски открадна победата след като засече центриране на резервата Вуидез.

Така стана ясно, че победителят от турнира ще стане ясен след последния двубой - Ювентус срещу Милан.

Там Юве най-накрая победи Милан в пореден сблъсък между двата отбора в предсезонната подготовка. Двата отбора не излъчиха победител, завършвайки 0:0, но при дузпите Юве стигна до успеха с 5:4. Срещата започна с натиск на "бианконерите". Недвед стреля още в началото над вратата. След това Амаури отправи опасен удар с глава и отново Недвед пробва рефлексите на Калач с далечен изстрел. Малко преди края на първата част след разбъркване пред вратата на "росонерите" Паскуато имаше невероятен шанс да се разпише, но стреля над вратата. През втората част темпото спадна и ситуации пред двете врати почти липсваха. Все пак Амаури свали една топка в наказателното поле на Милан и успя да създаде суматоха, а в самия край на мача отново той стреля с глава покрай вратата.

В 36-та мин. Осужи ритна лошо Недвед пред наказателното си поле и чехът бе изваден принудително. 36-годишният ветеран видимо изпитваше болки в десният прасец и накуцвайки стигна до съблекалнята. Все още не е ясно колко ще отсъства от терените, но това е поредният тежък удар за Раниери.

В крайна сметка се стигна отново до дузпи. Зеедорф, Ариаудо, Броки, Кименти, Палоски, Легротаглие, Осуджи и Паскуато се разписаха. Амбросини обаче прати топката над гредата, което остави на Амаури прекрасната възможност да донесе трофея на Юве. Ударът му обаче бе спасен от Калач. Стигна се до момента, в който всяка грешка може да бъде фатална. И именно тогава Фавали пропусна за "росонерите", а Молинаро наказа пропуска му.

Така Юве и Милан имаха общо по четири точки, но заради победата в прекия двубой "бианконерите" заеха първото място и си върнаха за загубата на "ТИМ къп", където росонерите ги излъгаха по същия начин. Наполи пък остана с една единствена точка накрая.